תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    גיאופוליטיקה וניהול הסכסוך  
גיאופוליטיקה וניהול הסכסוך
גיאופוליטיקה וניהול הסכסוך
אודות המחקרים הגיאופוליטיים במכון ירושלים

בשנת 2003 החל מכון ירושלים לעסוק בנושאים גיאופוליטיים וב"ניהול הסכסוך". המחקר הינו רב תחומי ומתבצע באמצעות צוותי חשיבה, חוקרים ומומחים מדיסיפלינות שונות. בנוסף למחקרים המתמקדים בסכסוך הישראלי פלסטיני ומשמעויותיו לגבי ירושלים, נערכת פעילות מחקרית (כנסים וסמינרים) בהקשרים רחבים יותר של הסכסוך וניהולו. המחקרים נועדו לבחון ולסייע במתן פתרונות לגבי תהליך המשא ומתן הישראלי- פלסטיני והמתח היהודי- ערבי.בשנת 2003 הקים מכון ירושלים לחקר ישראל מרכז מחקרי מיוחד ורב תחומי, באמצעות צוותי חשיבה, חוקרים ומומחים מתחומים שונים. בנוסף למחקרים המתמקדים בסכסוך הישראלי פלסטיני ומשמעויותיו לגבי ירושלים, עורך המרכז מחקרים ופעילות מחקרית (כנסים וסמינרים) בהקשרים רחבים יותר של הסכסוך וניהולו. המרכז נועד לבחון את תהליך השלום הישראלי- פלסטיני, בפרט לנוכח ההתנגשויות האלימות שפרצו בספטמבר 2000.


כישלונם של הסכמי אוסלו, החזרה לעימות אלים וכישלון המאמצים לצמצם את עוצמתו הביאו את חוקרי המכון לבחון את הסכסוך מנקודות המבט המנוגדות עליו. החוקרים מתמקדים בסיבות לסכסוך, במטרות הצדדים, בתפיסותיהם את הסכסוך בשלבים השונים, באופי הייחודי של 'סכסוך בעצימות נמוכה', באסטרטגיות 'ניהול הסכסוך' של הצדדים, בסיבות לכישלון לסיים את הסכסוך או למתן אותו וכן בבדיקת חלופות מבוקרות יותר לניהול הסכסוך, חלופות שיקלו את המעבר מניהול הסכסוך לפתרונו. המחקרים מפורסמים בסדרות ספרים.
מחקרי ההווה והעתיד של בתחום ניהול הסכסוך יוסיפו להתמקד בזיהוי האתגרים הישראליים-ערביים ככלל, ובאתגר הישראלי-פלסטיני בפרט, כדי לבחון את ההזדמנויות
לניהול הסכסוך וליישובו, כגון הסכמי ביניים וגישות שיטתיות, ובהן התערבות בין-לאומית.

 
הקודם
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS