תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - אוקטובר 2010
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
מכון ירושלים מארח דיאלוג ישראלי-צרפתי בנושא אנרגיה בת-קיימא
בחודש יולי האחרון התקבצו במכון ירושלים לחקר ישראל כ-60 מומחים מישראל וצרפת לרבות נציגי משרדי ממשלה ישראלים וצרפתים, לסמינר בן יומיים בנושא : חלופות לאנרגיה בת קיימא.

השיח שאורגן על-ידי המרכז למדיניות סביבתית במכון בשיתוף עם ארגון צרפתי לא-ממשלתי Passages/Adapes ומוסד שמואל נאמן בטכניון סבב סביב מגוון סוגיות גלובליות ולאומיות על מנת להגדיר טוב יותר עקרונות לעיצוב מדיניות אנרגיה, להרחיב את מגוון החלופות המוצעות לבחינה ולסקור את האפקטיביות של הכלים ליישום המדיניות.
מנהלת המרכז למדיניות סביבתית, ולרי ברכיה (בתמונה יחד עם סילביין הרכברג ובנואה לפברה) סיכמה את המסרים העיקריים שיצאו מהסמינר כדלהלן:

- אין מחסור במקורות אנרגיה; הבעיה היא אינה קיומם אלא זמינות הפקתם, עלותם וההתחייבויות הסביבתיות הנוגעות לשימוש בהם. בטחון אנרגיה אינו מהווה כיום מרכיב עיקרי בגיבוש אסטרטגיות לאנרגיה, אך עם זאת יש לקחת בחשבון גם היבטים גיאופוליטיים. 

שימוש באנרגיה גרעינית כחלופה לאספקת חשמל מקובלת כיום בעולם מבלי להגדיל פליטות גזי חממה. אנרגיה גרעינית כמקור לאספקת חשמל תהפוך למקובלת בעולם כאנרגיה בת-קיימא כאשר יימצאו חלופות טכנולוגיות שיאפשרו טיפול בסוגיות בטיחות ופסולות הכרוכות בה.

בעולם קיימים תקדימים בהם סוגיית הביטחון הופרדה מהשימוש באנרגיה גרעינית.
פיתוח עתידי בתחומי האנרגיה הסולרית ואנרגיות מתחדשות עשוי לאפשר את הרחבת השימוש בהם יחד עם הורדת עלויותיהם וצמצום צרכי הקרקע הנלווים להם.

- התייעלות אנרגטית ושימור אנרגיה הינם החלופות הכלכליות ביותר במדיניות אנרגיה. תועלת גבוהה בהרבה למשק תושג בדרך של השקעות ממשלתיות בהתייעלות אנרגטית מאשר מהשקעות גדולות בקידום השימוש בטכנולוגיות הקיימות לשימוש באנרגיה סולרית.
התייעלות אנרגטית והפחתת גזי חממה יושגו באמצעות מערכות הולכה - "רשת חכמה" (Smart Grid) ובעזרת מערכות ניטור ובקרה. ניצול המומחיות הישראלית בתחום ההיטק יכול לתרום לקידום הנושא לרבות טכנולוגיות להגנה על מערכות הולכת חשמל מפני סיכוני חבלה. אך יש להדגיש כי טכנולוגיה אינה המענה היחיד להתייעלות. לצדה נדרשת גם נכונות חברתית לערוך שינויים בדפוסי הצריכה. עדיין נדרש מחקר מעמיק בקידום טכנולוגיות וזיהוי הדרכים שיאפשרו שינוי בדפוסי הצריכה מבלי לפגוע באיכות החיים ובצנעת הפרט בכל הקשור לצריכה הביתית.

- בעשורים הקרובים אנרגיה בת-קיימא תלויה בהשקעות שיעשו בהווה בתשתיות אנרגיה, תחבורה ועוד. על מנת לאפשר הטמעה של חידושים טכנולוגיים ולנצל אופציות בנות-קיימא יש צורך בפתיחות וגמישות בתכנון וניהול מדיניות אנרגיה ולהימנע מלהינעל על טכנולוגיות ישנות.

המשך השיח ייערך במפגשים תקופתיים שיתקיימו בפריז ובירושלים.

הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS