תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - נובמבר 2010
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - נובמבר 2010
מחקר חדש: מצבן של הקהילות הנוצריות בירושלים ובארץ הקודש
הקהילות הנוצריות בירושלים מהוות כ-2% מאוכלוסיית העיר אך לנושא הנוצרי חשיבות רבה והוא יכול לשמש מנוף רב עוצמה להרמת קרנה של ירושלים ולמימוש הפוטנציאל הצלייני/תיירותי הגלום בעיר, שנחשבת לאחד המקומות הקדושים החשובים ביותר לעולם הנוצרי. 

למנהיגי העולם הנוצרי השפעה גדולה על דעת הקהל העולמית. למרות זאת, לדברי ד"ר אמנון רמון, עובדה זו לא זוכה להכרה של הממשלה ונושא היחסים עם העולם הנוצרי לא נמצאים בראש סדר העדיפויות שלה.

מכון ירושלים הוא אחד הגופים המובילים במחקר בנושא ירושלים והכנסיות ומקיים קשר רצוף עם ראשי הכנסיות והגופים הנוצריים בירושלים. רמון חוקר את הנושא לעומק מזוויות שונות מזה כ- 15 שנה. בעזרתו של אביאל ילינק, חוקר במכון, ובשיתוף עם מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים מנסה לעורר את המודעות וההבנה של מקבלי ההחלטות בישראל לערך של קשרים עם המוסדות הנוצריים.

אין עיר אחרת בעולם בה ניתן למצוא קהילות מגוונות כמו בירושלים. בעיני העולם הנוצרי יש חשיבות גדולה להימצאותן של קהילות נוצריות חיות בירושלים  והן מייצגות עושר היסטורי ותרבותי של זרמים וקבוצות שאין כמותו באף עיר בעולם - יוונים אורתודוכסים, לטינים, ארמנים, קופטים, אתיופים, סורים, יוונים-קתולים, סורים-קתולים, ארמנים-קתולים, אנגליקנים, לותרנים, בפטיסטים, רוסים אורתודוכסים, רומנים ועוד.

"לנוכחות הנוצרית בירושלים יתרונות רבים", אומר רמון. היא יכולה לעזור בשיפור התדמית של ירושלים ברחבי העולם, בעיקר בתקופות של מתחים ומשברים פוליטיים. "האינטרס הישראלי הוא לעודד את נוכחותן של הקהילות הנוצריות בעיר לטובת כולם". 

באוקטובר 2010 התקיים ברומא סינוד (כנס) חשוב וחסר תקדים של כל הבישופים הקתולים מן המזרח התיכון, שדן במצבן הקשה של הקהילות הנוצריות בארץ הקודש ובמזרח התיכון בכלל. לקראת הכנס נעשתה עבודת הכנה גדולה שכללה ניתוח של כל הבעיות והאתגרים איתן מתמודדות הקהילות הנוצריות הן בעולם הערבי והמוסלמי והן בישראל. הכנס ברומא לווה בסיקור תקשורתי נרחב ובמאמץ גדול של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 והכנסייה הקתולית להעלות את הנושא למקום מרכזי בסדר היום הבין-לאומי. כדי לנסות לעניין את הציבור הישראלי בנושא נפתח אף מדור מיוחד באתר האינטרנט של רדיו הוותיקן בשפה העברית שדיווח יום יום על הדיונים בכנס ועל החלטותיו. אולם בישראל לא זכה הכנס כמעט לתשומת לב תקשורתית והודעת הסיכום שלו קיבלה פרוש פשטני ולא מדויק. 

ב-15 בדצמבר 2010 בשעה 16.00 יערך במכון ירושלים לחקר ישראל כנס מיוחד בו יציגו כמה מאנשי הכנסייה שהשתתפו בסינוד את התרשמויותיהם וחוויותיהם ויענו לשאלות והערות של חוקרים ומומחים העוסקים בנושא. הכנס נערך ביוזמה המשותפת של אספת ההגמונים הקתוליים של ארץ הקודש, מכון ירושלים לחקר ישראל, המועצה הבין-דתית המתאמת בישראל ומרכז ירושלים ליחסי יהודים נוצרים. הכנס ייערך בעברית.

 ספר בנושא הנוצרים במדינה היהודית, מאת אמנון רמון, יראה אור בתחילת 2011.  
הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS