תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - ינואר 2011
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - ינואר 2011
היבטים פיסיים בתכנון חברתי
תכנון עירוני ראוי שיהיה מבוסס על שלושה מרכיבים עיקריים: כלכלה, סביבה וחברה. עם זאת בתהליך הפיתוח של ערים ויישובים ישנה נטייה להתמקד יותר בהיבטים הפיזיים ופחות בהיבטים החברתיים. כאן המקום להדגיש שהתוצר  הסופי של התכנון הפיסי שבא לידי ביטוי בעיקר במבנים, תשתיות ושטחים ציבוריים ופתוחים הוא מוצלח יותר כאשר הוא מתחשב גם בצרכים החברתיים. או במילים אחרות התכנון ועיצוב העתיד הפיסי טומן בחובו למעשה גם את עיצוב העתיד החברתי. 

ירושלים הגדולה בערי ישראל מאופיינת בפסיפס אנושי מגוון הכולל אוכלוסיות וקהילות השונות זו מזו בדתן, בתרבותן ובמעמדן החברתי-כלכלי. מורכבות האוכלוסייה יוצרת מגוון רחב של צרכים בתחומים רבים עליהם אמון המינהל לשירותי קהילה בעיריית ירושלים. אספקת שירותים אלו מצריכה מבנים פיסיים מתאימים. 

כיום קיים מחסור במבנים מתאימים לאספקת השירות ואין תכנית כוללת המצביעה על מצאי המבנים הקיים ועל המחסור במבנים ובקרקעות האמורים לענות על הצרכים בעתיד. 

ד"ר מאיה חושן, חוקרת בכירה באשכול ירושלים מציינת שהבעיה חריפה במיוחד בתחום הרווחה והשירותים החברתיים משום  "שחוק התכנון והבנייה תשכ"ה  אינו מחייב הקצאת קרקע לשירותי רווחה במסגרת הפרשות לצורכי ציבור. לכן חלק משירותי הרווחה מסופקים במבנים שאינם מתאימים לייעודם, והפריסה  המרחבית של מבנים אלה דורשת תכנון מסודר ומושכל לטווח ארוך".

ד"ר חושן עורכת בימים אלו תכנית אב לשירותי קהילה, שהוזמנה על ידי המינהל לשירותי קהילה בעיריית ירושלים. מטרת תוכנית האב היא להגדיר ולמפות את הצרכים הפיזיים של שירותי הרווחה, בריאות הציבור, התעסוקה וקליטת העלייה בירושלים, עליהם מופקד המינהל לשירותי קהילה בעירייה. "אנחנו לא עוסקים במעורבות תושבים אלא בתכנון עתידי של מגוון השירותים למען תושבי העיר. לשם כך בתוכנית אנחנו משלבים היבטים פיסיים בתכנון שירותי קהילה ובמקביל משלבים היבטים קהילתיים בתכנון הפיסי. זאת בהתאמה למגוון קבוצות האוכלוסייה וצורכיהן בהווה ובעתיד".
 
התוכנית נועדה לשמש כלי בידי מקבלי החלטות ואנשי מקצוע בעיצוב מערכת השירותים העתידית למען העיר ותושביה, ולאפשר הקצאה מושכלת של קרקע ומבנים לשירותים אלו.

יחד עם חברי הצוות ישראל קמחי, מיכל קורח ויאיר אסף-שפירא אנחנו מסיימים בימים אלו למפות את הקרקעות והמבנים המשמשים את המינהל לשירותי קהילה ואת מידת התאמתם לשירותים המסופקים. במקביל אנחנו מכינים תחזית לאוכלוסיות העיר על שכונותיה השונות ומגדירים את הצרכים העתידיים של כל קבוצת אוכלוסייה בכל אזור בעיר. בסופה תמליץ התוכנית על הפתרונות הפיזיים הנדרשים כדי לתת את המענה המיטבי לצרכים הצפויים של האוכלוסייה העתידית בעיר על מאפייניה המגוונים.
הקודם
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS