תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - מרץ 2011
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - מרץ 2011
עלייתה ונפילתה של ירושלים הערבית
המציאות הסבוכה במזרח ירושלים הביאה ליצירתה של זהות פלסטינית ייחודית אצל תושביה הערבים של מזרח ירושלים, וכן להתנהגות פוליטית ייחודית המבחינה אותם מהפלסטינים בשטחים מצד אחד, אך גם מהפלסטינים אזרחי ישראל.  זוהי אחת המסקנות העיקריות בספרו של ד"ר הלל כהן, עלייתה ונפילתה של ירושלים הערבית, שתרגומו לאנגלית יוצא בימים אלו לאור בהוצאה משותפת של מכון ירושלים והוצאת  Routledge (הספר יצא לאור בעברית בהוצאת המכון לפני כשלוש שנים). הספר עוקב אחר חייהם של הפלסטינים במזרח ירושלים מאז 1967 ובמיוחד לאחר קריסת תהליך אוסלו ופרוץ אינתיפאדת אל-אקצא (2000-05). הוא בוחן את התהליכים שהובילו ל"משבר זהות," כהגדרת כהן, של הפלסטינים תושבי מזרח ירושלים, ומתאר את המאבק שלהם (פוליטי ומזוין) ואת היחסים שלהם עם התנועה הלאומית הפלסטינית ועם השלטון הישראלי. 

הספר עוסק בדרכים בהן מנהלים הפלסטינים בירושלים את חייהם על קו התפר וכחלק מעבודת המחקר שלו ערך כהן מפגשים ושיחות עם מאות פלסטינים, ביניהם פעילים פוליטיים (אסלאמיסטים, לאומיים) וחברתיים, אסירים לשעבר ואנשים המתרחקים מכל פעילות ציבורית. בנוסף התבסס המחקר על מסמכים מבתי משפט צבאיים ועל כתיבה פלסטינית. 

כהן עוקב אחר השינויים שעברו על הפוליטיקה הפלסטינית הירושלמית לאורך הזמן ומנתח את הכישלונות של המאבק הפלסטיני בירושלים (לצד ההצלחות הספורות שהיו להם). כהן מצביע בספר על הואקום המנהיגותי ועל משבר הזהות בקרב הפלסטינים הירושלמים ומקשר זאת למדיניות הישראלית (גדר ההפרדה, סגירת המוסדות הפלסטינים) ולפעולות של הצד הפלסטיני (הדרת ירושלים מתחום האחריות של הרשות הפלסטינית על פי הסכמי אוסלו ופיגועי ההתאבדות באינתיפאדה השנייה). 

בבסיס ניתוחו של כהן עומדת העובדה כי למרות שירושלים היא חלק מהאזורים שישראל שולטת בהם מאז 1967 והיא נחשבת על ידי הפלסטינים כבירתם הדתית והפוליטית, ניתן לזהות הבדלים משמעותיים בין ירושלים לבין שטחי הגדה ורצועת עזה. אין ספק, כי החיכוך הקרוב והאינטנסיבי של תושבי מזרח ירושלים עם הישראלים ועם מוסדות השלטון הישראלי מהווה גורם רב השפעה על זהותם והתנהלותם. כך למשל בעוד שיהודים לא נוהגים כיום להסתובב בשווקים בערים פלסטיניות כמו חברון או חאן יונס, השווקים בעיר העתיקה במזרח ירושלים מלאים במבקרים יהודים והסוחרים מקבלים את פניהם בברכה. אין בכך כדי לטעון שהפלסטינים בירושלים לא משתתפים במאבק הפוליטי והמזוין אלא שאופי השתתפותם במאבק הוא שונה וכך גם זהותם הפוליטית.  

כהן מזהה סימנים לשינוי בצורת התארגנויות מקומיות של פלסטינים, לעתים תוך פעולה משותפת עם ישראלים, ומוסיף כי "מעניין יהיה לראות כיצד המהפכים הפוליטיים במזרח התיכון ישפיעו על ההתנהגות הפוליטית של הפלסטינים בירושלים."  
הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS