תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - ספטמבר 2011
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - ספטמבר 2011
פלסטינים-ישראלים בירושלים
לימודים במוסדות להשכלה גבוהה בירושלים הם המניע העיקרי להגירה של פלסטינים-ישראלים לעיר והזדמנויות בשוק התעסוקה מעודדות אותם להשתקע בה. כך עולה ממחקר חדש מאת ד"ר אסמהאן מסרי-חרזאללה, פרופ' ערן רזין וד"ר מאיה חושן, "ירושלים כיעד להגירה פנימית של משפחות פלסטיניות ישראליות"

בערב עיון שנערך לרגל הוצאת הפרסום ציינה מסרי-חרזאללה כי המעמד החברתי-כלכלי של מהגרים אלו גבוה מזו של התושבים הפלסטינים בירושלים ומזו של ערביי ישראל וכי אחוז הנשים דומה לזה של הגברים. על פי ממצאי המחקר, כ-10,000 פלסטינים-ישראלים, מרביתם מאזור הגליל, חיים כיום בירושלים. תחומי העיסוק המובילים בקרב קבוצה זו הם חינוך, משפטים ועבודה סוציאלית; והיא משמשת כ"מיעוט מתווך" בין המערכות הציבוריות והפרטיות הישראליות לבין האוכלוסייה הפלסטינית המזרח-ירושלמית.

הסופר והעיתונאי סייד קשוע תיאר בסגנונו המשעשע והרהוט את ניסיונו האישי כמי שהיגר מטירה לירושלים וסיפר כי בתחילה קרובי משפחתו ניסו לשכנעו לשוב לטירה אך כיום, בעיקר על רקע המצב הקשה בישובים הערבים וחוסר אכיפת החוק, הם מעודדים אותו שלא יישוב.  

ד"ר עאדל מנאע, מהמכון האקדמי להכשרת מורים ערבים במכללת בית ברל ומכון ון ליר, התייחס בדבריו למחקר שערך במכון ירושלים בתחילת שנות ה-90, ביחד עם פרופ' אלכס וינגרוד, על פלסטינים-ישראלים בירושלים וטען כי רבים מהבנים של המהגרים שנכללו במדגם דאז, עברו להתגורר בחו"ל. 

המציאות המורכבת בירושלים מקשה על יישום של פתרונות מעשיים לבעיות בעיר, כך טוען ד"ר חגי אגמון-שניר, מהמרכז הבין-תרבותי לירושלים. הוא הדגיש בדבריו שהוא, כמי שפועל לתווך בין תושבים פלסטינים במזרח-ירושלים לבין הרשויות בעיר, מכיר בחשיבות תפקידם של הפלסטינים-הישראלים בירושלים כגורם המגשר בין הצדדים.

המחקר נערך ע"י מכון ירושלים לחקר ישראל ומחקרי פלורסהיימר האוניברסיטה העברית
הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS