תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - דצמבר 2011
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - דצמבר 2011
הפלסטינים והאו"ם

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן) פנה לאו"ם בספטמבר בבקשה להכרה בפלסטין כחברה באו"ם. נכון למועד כתיבת שורות אלה, נראה כי המהלך הפלסטיני לא יצלח בטווח הזמן הקרוב. אולם, על ישראל לשקול את ההשלכות הרבות שיכולות להיות למהלך הפלסטיני, ובמיוחד לאפשרות קבלתה של פלסטין כחברה ה- 194 באו"ם.

מסמך מדיניות חדש של מכון ירושלים לחקר ישראל, שנכתב על ידי גיל-עד נועם, דן בכך, ומתמקד בהיבטים המשפטיים של המהלך הפלסטיני ובהשפעתו על הסכסוך הישראלי-פלסטיני. ראשית, נועם טוען כי המהלך להכרה במדינה פלסטינית עשוי להוביל כשלעצמו לשינויים חשובים במסגרת המשפטית, הדיפלומטית והפוליטית שבה מתנהל הסכסוך. המהלך הפלסטיני מעורר שורה של סוגיות, כגון: האופן בו שני הצדדים ינהלו את הסכסוך בעתיד, אילו שינויים תצטרך ישראל לאמץ האופן ניהולה את השטחים שמעבר לקו הירוק, ומה ההשלכות האפשריות של המהלך על מזרח ירושלים.    

לטענת נועם, גם אם פלסטין לא תתקבל כחברה מלאה באו"ם, לתמיכה הגוברת של הקהילה הבינלאומית בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 ("הקו הירוק") עשויות להיות השלכות משפטיות כבר כעת. למשל, פלסטין יכולה להתקבל כחברה בסוכנויות מיוחדות של האו"ם שההצטרפות אליהן פתוחה בפני מדינות שאינן חברות באו"ם (ואכן, באוקטובר מליאת אונסק"ו אישרה עקרונית בקשת הצטרפות פלסטינית), וכן יכולה לקבל מעמד בפני בתי-דין בינלאומיים.

בין הנושאים שמסמך המדיניות מנתח נמצא נושא מזרח-ירושלים. "הייחוד של מזרח-ירושלים נובע הן מהחלת הריבונות הישראלית עליה, והן מהעובדה שנושא ירושלים מערב אינטרסים בינלאומיים נוספים וייחודיים, החורגים מהאינטרסים הישראליים או הפלסטיניים. בעיקר ראויים לציון האינטרסים הדתיים הנובעים מקדושתה של ירושלים לשלוש הדתות המונותיאיסטיות", מסביר נועם. הוא ממשיך: "מסמך המדיניות מצביע על כך שמחד הפלסטינים יכולים לנהל מאבק דיפלומטי ומשפטי נגד צעדים שונים שישראל נוקטת במזרח ירושלים כחלק מיישום ריבונותה שם – צעדים  הזוכים בדרך כלל לגינוי אוניברסאלי ושהקהילה הבינלאומית מתייחסת אליהם בדרך כלל כ'בלתי חוקיים'. מדינה פלסטינית יכולה לנסות לקיים פעילויות ריבוניות או דיפלומטיות במזרח-ירושלים שיציבו אתגרים קשים בפני הרשויות האמונות על אכיפת הדין הישראלי במזרח העיר. מנגד, האינטרסים הבינלאומיים הרבים והנרחבים הקשורים בסוגיית ירושלים יכולים דווקא להגביל את היכולת של הפלסטינים לקבל לגיטימציה בינלאומית לצעדים חד-צדדיים מרחיקי לכת בשטח העיר".

מסמך המדיניות החדש, הנושא את הכותרת "פניית הפלסטינים לאו"ם להכרה במדינה פלסטינית – ניתוח משפטי-מדיני" מתבונן על המהלך הפלסטיני מנקודות המבט הנ"ל ומנקודות מבט נוספות. כמו כן, המסמך בוחן את היתרונות ואת החסרונות של דרכי תגובה אפשריות של ישראל לתרחישים השונים. מסמך המדיניות יפורסם על ידי המכון בשבועות הקרובים.      

הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS