תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - פברואר 2012
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - פברואר 2012
איך מחזקים את מעמד הקהילות והגורמים הנוצריים בירושלים?
על פי נתונים של ערב חג המולד שנחגג לא מכבר (2011) מהווים הנוצרים מיעוט זעיר באוכלוסיית ירושלים. שיעור האוכלוסייה הנוצרית בעיר הוא 1.9% מכלל האוכלוסייה בהשוואה ל-19% בשנת 1946, בשלהי תקופת המנדט הבריטי. למרות השיעור הנמוך של הנוצרים בעיר בולטת בה הנוכחות הנוצרית הפיזית בשלל מגדלי הכנסיות והמנזרים, בעיקר באזור העיר העתיקה והר הזיתים. מאחורי כל אחת מן הקהילות הנוצריות וכל אחד מן הגורמים הנוצריים הפועלים בעיר ניצבים קהילות גדולות של מיליוני מאמינים, מדינות וגורמים נוצריים בין-לאומיים רבי עוצמה. למרות זאת, במחקר שנערך במכון התברר כי המדיניות הישראלית כלפי הסוגיות הקשורות בנוצרים היא נקודתית וחסרת ראייה כוללת.

"למרות החשיבות הגדולה של ירושלים לעולם הנוצרי, ולמרות השפעתם הרבה של הגורמים הנוצרים בזירה הבינלאומית, נושא זה נמצא בתחתית סדר העדיפויות של הממשל", טוען עורך המחקר ד"ר אמנון רמון. שילוב המילים "נצרות" ו"ירושלים" עולה לכותרות רק כשמתרחשים אירועים דרמטיים כמו עימותים אלימים בכנסיית הקבר, בעיות במתן ויזות לאנשי כמורה או ביקור של האפיפיור. גם השאלה מי הגוף האחראי על טיפול בנושאים הקשורים לכנסיות ולקהילות הנוצריות איננה פשוטה והטיפול מפוצל בין משרדי ממשלה וגופים שלטוניים שונים. 

מהמחקר עולה כי חסמים בירוקרטים ומשפטיים ונסיבות נוספות פוגעים במאמץ לסייע לגורמים הנוצרים. לעיתים נובעים היסוסי השלטון מהחשש ליצירת תקדים שעל פיו הסיוע שינתן לגורמים הנוצריים יחייב סיוע לגורמים דתיים מוסלמיים או יהודיים. יחד עם החוקר אביאל ילינק, רמון מתכוון לנסח המלצות לגיבוש מדיניות עירונית וממשלתית בנושא, שיתייחסו, פרטנית, גם לממסדי הכנסיות בירושלים, לפוטנציאל התיירותי והצלייני הגלום בעיר וגם לנושא הקהילות הערביות-נוצריות בצפון הארץ.

גיבוש מדיניות בנושא רגיש ומוזנח זה חשוב מכמה סיבות. ראשית, לנוכחות הנוצרית יש חשיבות רבה ביותר לחיזוק מעמדה האוניברסאלי של ירושלים. בהקשר זה, גם לישראלים וגם לפלסטינים יש אינטרס ברור בשמירת מעמדן של הקהילות הנוצריות והגורמים הנוצריים בעיר. שנית, תרומת הנוכחות הנוצרית לנוף העיר ולייחודה, במיוחד באגן העיר העתיקה היא עצומה. חשיבותה הכלכלית של התיירות הצליינית עבור העיר מכרעת.

"ירושלים היא העיר היחידה בעולם הקדושה לכל הזרמים והקבוצות הנוצריות, בנוסף לקדושתה ליהדות ולאסלאם. היעלמותן של הקהילות והכנסיות מנוף העיר והמטרופולין המקיף אותה עלולה לפגוע קשה בקסמה של העיר ובמעמד מיוחד זה, שאין לו אח ורע בעולם. מבחינה היסטורית ניתן לומר שהנצרות הייתה במידה רבה ה'רמקול' שהפיץ את קדושתה של ירושלים ברחבי העולם ומי שהפכה אותה ל'עיר עולם'", אומר רמון. מאמצי המכון כיום מתמקדים בשאלה כיצד ניתן לשמר מעמד מיוחד זה ולחזק את הנוכחות הנוצרית בעיר. פֵרות המחקר יפורסמו בקרוב בספרו החדש של רמון, "נצרות ונוצרים במדינת היהודים", שיצא לאור בהוצאת המכון. 

הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS