תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - פברואר 2012
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - פברואר 2012
המכון עורך תוכנית אב חדשה
ירושלים מתאפיינת באוכלוסייה הטרוגנית המורכבת ממגוון קבוצות שלכל אחת צרכים שונים. במאמץ לענות על אותם צרכים, ובמטרה לזהות מהם החוסרים הקיימים, הפקיד המינהל לשירותי קהילה בעיריית ירושלים בידי המכון את המשימה להכין תוכנית אב שתיתן מענה לנושא מורכב זה. הפרויקט החל במחצית שנת 2009 כשקבוצת המחקר – ד"ר מאיה חושן, ישראל קמחי, מיכל קורח, ויאיר אסף-שפירא - ביצעה מיפוי של המצב הקיים ובחינה של התכניות לעתיד. תוכנית האב נועדה לתת מענה לשלל תחומי האחריות של המינהל העירוני לשירותי קהילה, ובהם האחריות על תחומי הרווחה, בריאות הציבור, התעסוקה וקליטת העלייה.

"היו הרבה נושאים על הפרק", אומרת חושן. "בנוסף להיותה העיר הגדולה בישראל, ירושלים היא פסיפס אנושי עם מגוון תרבויות וקהילות, ואוכלוסייתה מתאפיינת במעמדות סוציו-כלכליים שונים, כך שהיינו חייבים להחליט היכן מתחילים." זה לא לקח הרבה זמן: והעבודה החלה בלימוד מעמיק של שרותי המינהל, סיורים מקיפים ביחידות השירות בכל  רחבי העיר ובכל המגזרים  בזיהוי ובסקירה של אוכלוסיית המטרה – הצרכנים של השירותים העירוניים השונים, ניתוח מגמות דמוגרפיות ועירוניות, ובחינה של חלופות אותן העיר יכולה ליישם בעשרים השנים הבאות.

כך בעצם, לאט וביסודיות, נבנה מאגר מידע מקיף הכולל את התשתית הקיימת, את סל השירותים אותם העירייה מספקת ואת אוכלוסיית הצרכנים של אותם שירותים. העבודה המשותפת והקרובה עם אנשי העירייה סייעה לשפר את הליך התכנון לאורך הדרך והוכיחה עצמה כחשובה ביותר. "הרצון לסייע ולשתף פעולה והמקצועיות של כל אחד מהשותפים לעבודה תרמה מאוד לעבודתנו. יתרה מכך, זיהינו רצון אמיתי וכן להעניק את השירותים הטובים ביותר לתושבי העיר במידה האפשרית", אומרת חושן.

המתודולוגיה כללה שיחות עם ראשי המחלקות הרלוונטיות בעירייה וביקור בעשרות מבני הרווחה והקהילה הפרוסים ברחבי העיר. לאורך הפרויקט הוגשו מספר דו"חות ביניים שעסקו בזיהוי ובאפיון השירותים שנצרכים על ידי מגוון קבוצות האוכלוסייה. במסגרת תוכנית האב, הנמצאת כיום בשלבי סיום, הועלו ממצאי המחקר למערכת ה- GIS (מערכת מידע גיאוגרפי) כך שיוכלו לשמש כלי עבודה בידי המערכת העירונית לתכנון עכשווי ולעדכון עתידי של נתונים לגבי שירותי הקהילה והאוכלוסייה הצורכת אותם.

הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS