תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - אפריל 2012
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - אפריל 2012
מכון ירושלים מלווה את תכנית החומש מרום
המגמה לחשוף את פניה הרבים של ירושלים ולהעצים את המשיכה של העיר נמשכת. לאחרונה, השיקה הממשלה את תוכנית “מרום” לפיתוח הכלכלי של העיר בעלות של מאות מיליוני שקלים. הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) תוציא לפועל את התוכנית בשיתוף עם עיריית ירושלים והתקדמותה תנוטר על ידי ועדת היגוי. המכון יסייע להרל"י בייעוץ, מחקר, מעקב והערכה. צוות המכון יהיה מעורב בתוכנית ויספק זוויות מבט רחבות והכוונה מקצועית.

תכנית מרום הממומנת בעיקר על ידי הממשלה (290 מיליון ₪) תעסוק בנושאי תיירות, ביו טכנולוגיה, השכלה גבוהה והגירה.
.
 את נושא התיירות ילוו ישראל קמחי וד"ר מאיה חושן  שיעריכו את הפעילות ותוצאותיה בתחום, בנוסף לפיתוח אינדיקטורים, ומתן עזרה לקובעי מדיניות בקידום מגוון אספקטים תיירותיים בעיר. קמחי מציין שחלק הארי בעבודה יתמקד ביצירת מאגר נתונים כולל של תיירות בירושלים, ניתוח של מערכת התיירות בעיר ואופן ניהולה, המלצות לקידום התיירות וכן הערכה של השגת היעדים שהציבה לעצמה.

בכל הנוגע לתחום הביו טכנולוגי, מכון ירושלים יעקוב אחר פעילויות שמטרתן לקדם את התעשייה בירושלים. "נספק ייעוץ והערכה לאורך זמן של התוכניות לקידום המגזר הביו טכנולוגי," אומר ד"ר דן קאופמן, העומד בראש המרכז למדיניות צמיחה וחדשנות. " צוות המכון יעסוק גם במיפוי פעילויות, יסייע בפיתוח אסטרטגיות פעילות בשטח, ויערוך הערכות תקופתיות. כך, יוכל הצוות לסייע ביצירת מנגנונים יישומיים שיהיה אפשר לעשות בהם שימוש עתידי, לרבות יצירת כלי מדיניות חדשים ועדכון כלי מדיניות קיימים כדי שיהיה באפשרותנו לקדם את התחום הביו טכנולוגי".

תחום נוסף של פעילות המכון במסגרת תכנית מרום יעסוק ב"עיר אקדמיה", פרויקט יחודי שיזם המכון ואף הוציאו לפועל. המטרה היא להפוך את המוסדות האקדמיים בירושלים ליעדי משיכה של סטודנטים לעיר על ידי העצמת חווית הלמידה ומינוף ההשפעה הכלכלית של הפעילויות האקדמיות. התוכנית מעוגנת בשיתוף פעולה עם המוסדות האקדמיים בעיר. המכון יספק ייעוץ למובילי התוכנית, יעקוב אחר הישגיה ויעריך את תוצאותיה. הדגש בעבודה יהיה על הצד הארגוני, התפעולי והכלכלי.

בנוסף, המכון יהיה מעורב במחקר על הגירה אל ירושלים ומחוץ לירושלים בו תעסוק התוכנית. "מאזן ההגירה השלילי, תהליך המתקיים מתחילת שנות ה-90 (במסגרתו מספר העוזבים את העיר לטובת מגורים במקומות אחרים בארץ עולה על מספרם של אלה הבאים לגור בה), נמשך", אומרת ד"ר מאיה חושן שיחד עם ישראל קמחי תעמוד בראש המחקר. "נלמד את המאפיינים של הבאים לגור בירושלים ואת אלה של העוזבים, יחד עם הגורמים המרכזיים המניעים אותם. לאחר מכן ננסח המלצות כדי לנסות להפחית את מספר העוזבים כמו גם המלצות למשיכת תושבים חדשים." מחקר זה יעסוק בכל המגזרים החברתיים:  קבוצות גיל שונות, מאפייני אוכלוסייה לפי מגדר, רמת דתיות, ומצב סוציו-אקונומי.  

הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS