תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - יולי 2012
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - יולי 2012
דרושה חבות סביבתית
עד לאחרונה ההתייחסות לתחום הסביבה בדיני החבות בישראל הייתה מועטה. המרכז למדיניות סביבתית במכון ירושלים יזם מחקר רחב היקף שכותרתו  "חבות סביבתית במשפט הפרטי" שנערך על-ידי המשפטנית  ד"ר אור קרסין (האוניברסיטה הפתוחה) והכלכלנית ד"ר ענת נתן (מכללת ספיר). המחקר בחן את הסיבות לכך שנושא הסביבה נעדר משיח החבות ומציע המלצות מדיניות כיצד לתקן את המצב שנוצר. "המחקר בחן מדוע דיני הנזיקין בישראל אינם מהווים כלי אפקטיבי ומשלים במשפט הישראלי  ובאילו אופנים יש להתאים ולתקן את דיני הנזיקין כך שיוכלו לשמש להטלת חבות סביבתית  על הממשלה והמגזר הפרטי, כל זאת תוך השוואה למודלים הקיימים בעולם. כמו כן, נעשתה הערכה של החוק הישראלי הקיים בהתאם לתיאוריות סביבתיות וכלכליות", אומרת קרסין. לדוגמא, "ניתחנו את המכשולים העומדים בדרכו של הפרט לתבוע את רשויות המנהל או גופים פרטיים בגין פעולות או מחדלים שיש בהם כדי לפגוע בסביבה – מה שמתברר כדבר לא פשוט כלל וכלל. מחקר זה משרטט קווי מדיניות ושינויים משפטיים הדרושים על מנת להבטיח שעיקרון "המזהם משלם" ימומש במלואו".

למרות שבישראל קיימים מספר דינים של חבות אזרחית, כשאחד מהם מתמקד בחבות סביבתית אזרחית, הרי שהאכיפה האזרחית עדיין חלשה.

לדברי קרסין "התביעה הפלילית בענייני איכות הסביבה היא עדיין הרבה יותר שכיחה, לעתים עד פי עשרה". "מעורבות ציבורית באכיפת רגולציה סביבתית באמצעות המשפט האזרחי נותרה נמוכה. כתוצאה מכך, לאחריות אזרחית ישנה השפעה מוגבלת על המדיניות הסביבתית והיא לא מספקת את התמריצים המצופים להגנת הסביבה."

המחקר מספק מספר המלצות: מתן הכרה חקיקתית בנזקים אקולוגיים; אימוץ סטנדרט הוכחה שונה בכל הקשור להכרה בנזקים אקולוגיים ובריאותיים עתידיים שיש לפצות עליהם; הרחבת האחריות הסביבתית של גופים ציבוריים על ידי הרחבת החבות בגין נזקים שנגרמו בשל רשלנות באכיפה או בשל רשלנות בהתקנת תקנות; לבסוף, מציע המחקר הטלת עונשי פיצויים על ידי בתי המשפט כאמצעי לעקוף את הקושי הכרוך בהערכת שווים של נזקים אקולוגיים כאשר אלו  חמורים ומפוזרים.

יש לציין כי אחת ההמלצות במסמך "סקירת התפקוד הסביבתי של ישראל לשנת 2011" של ה OECD שפורסם בתחילת דצמבר 2011 הייתה קידום נושא החבות הסביבתית והכרה בחשיבותו. במסמך מוזכרים בהרחבה מחקרים של המרכז למדיניות סביבתית שבמכון ירושלים, ויש בו הכרה בעבודתו של המרכז בקידום נושאים הנמצאים בלב השיח הסביבתי בישראל.

הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS