תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - יולי 2012
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - יולי 2012
מערכות חדשות של מתן שירותים
בשנים האחרונות, במסגרת השיח הסביבתי, מתפתחת חשיבה מסוג חדש על מעבר מרכישה של מוצרים לצריכה של שירותים (servicizing). חשיבה זו תעמוד במרכז הפרויקט האירופאי SPREE 
(Servicizing Policy for Resource Efficient Economy) אותו מוביל מכון ירושלים לחקר ישראל. 

"אנחנו עדים לסוג חדש של מעבר ממכירת מוצרים למתן שירותים. לדוגמא, השכרת מכונית במקום רכישתה; אפילו מוצרים כמו שטיחים, ומוצרים רבים נוספים, יכולים להיות מושכרים", מסבירה יעל מרום, מנהלת הפרויקט. המעבר הזה מאפשר לספק תמריצים הן ליצרנים והן לצרכנים להתייעל: היצרנים מספקים לצרכנים את הפונקציות של המוצרים, במקום המוצרים עצמם, ועל כן יש להם אינטרס להגדיל את חיי המוצרים ולהמנע מבזבוז בייצורם והחלפתם; הצרכנים, מהצד השני, יעשו שימוש בשירות באופן מושכל, שכן הם משלמים על פי היקף הצריכה שלהם. באמצעות כך, הן היצרנים והן הצרכנים עושים שימוש יעיל יותר במשאבים. 

"הרעיון של מעבר למתן שירותים הוא שהיצרנים, מצד אחד, מגדילים את אורך חיי המוצרים ומתאימים את המודלים העסקיים שלהם למעבר זה, והצרכנים מצידם מקבלים תמריצים כלכליים להשתמש במוצרים באופן יעיל יותר" , היא מציינת. 

פרוייקט SPREE  הוא פרויקט תלת שנתי תחת תוכנית הסביבה של האיחוד האירופאי. " מטרת הפרויקט הינה לגבש חבילות מדיניות לצורך השגת דפוסי ייצור וצריכה ברי קיימא המתאפיינים בדיוק במעבר מרכישת מוצרים לצריכה של שירותים", מציינת יעל מרום ומדגישה כי הפרויקט יתמקד בשלושה סקטורים: מים, ניידות וחקלאות-מזון. 

את הפרויקט יוביל קונסורציום בינלאומי של 10 שותפים, הכולל מוסדות אקדמאיים, מכוני מחקר וקובעי מדיניות משבע מדינות שונות (אנגליה, שוודיה, הולנד, ספרד, ליטא, פינלנד וישראל) ובריכוז של מועצת המחקר של ליטא. מכון ירושלים לחקר ישראל, אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת בן גוריון בנגב הם שלושת השותפים הישראלים בפרויקט. מכון ירושלים לחקר ישראל, יחד עם אוניברסיטת תל אביב, הינו המנהל המדעי של הפרויקט. "המכון יזם את הפרויקט והיה אחראי על גיבוש הקונסורציום וכתיבת הצעת המחקר, ובפרויקט עצמו הינו אחראי על הניהול השוטף של המחקר, היבטים הנוגעים לעיצוב מדיניות ומחקר ממוקד בתחום של ניידות ושל מים."  לצד יעל מרום, מנהלת הפרויקט והמחקר, צוות המכון כולל את פרופ' ערן פייטלסון מהאוניברסיטה העברית המשמש כחוקר ראשי וראש הצוות המדעי של הפרויקט. ד"ר דן קאופמן, ראש המרכז למדיניות צמיחה וחדשנות במכון ומרצה בכיר במחלקה למנהל עסקים באוניברסיטת בן גוריון בנגב יהיה אמון על היבטים הנוגעים לחדשנות סביבתית. 

הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS