תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - ספטמבר 2012
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - ספטמבר 2012
תבחינים למדידה ולהערכה של מצב הרשות
צוות מחקר של מכון ירושלים הכולל את החוקרים ד"ר מאיה חושן, ישראל קמחי, יאיר אסף-שפירא ומיכל קורח עוסק בשנים האחרונות בפיתוח תחום התבחינים (אינדיקטורים) לבחינת מצבה של רשות מקומית או אזורית. ביום רביעי, 24 באוקטובר, יקיים המכון יום עיון המיועד לבכירים בשלטון המקומי בנושא "תבחינים למדידה ולהערכה של מצב הרשות". ביום העיון יציגו חוקרי המכון ומומחים אחרים בפני ראשי רשויות, מנכ"לים, מנהלי יחידות אסטרטגיות ובכירים נוספים במערך השלטון המקומי את הניסיון שנצבר במכון  בנושא התבחינים ויתקיים שיח משתף באשר למדידה והערכה של רשויות.
 
לקראת יום העיון חולקת איתנו חושן כמה מהתובנות אליהן הגיע צוות המחקר בנושא התבחינים. לדבריה "מטרת התבחינים היא לבדוק את מידת התקדמותה של העיר לפי תכנית קיימת או בהתאם ליעדים ולחזון שנקבעו בעבורה. התבחינים משמשים כיום כלי רב ערך בידי רשויות מוניציפאליות ברבות מארצות העולם המערבי. הרעיון המרכזי בבניית מערכת תבחינים לעיר אינו בדיקה של תפקוד הרשות המקומית כי אם מעקב והערכה של התקדמות העיר לאור חזונה ויעדי התפתחותה."

על בסיס הידע שנצבר הכין מכון ירושלים עבור עיריית תל אביב מסמך הכולל מערך תבחינים שישמשו כלי מדידה לאבחון ולמעקב אחר מצבה של העיר. על בסיס מחקר זה מגבשים חוקרי המכון שורה של תבחינים עבור רשויות מקומיות ואזוריות אחרות. לדברי קמחי "התבחינים מאפשרים למקבלי ההחלטות, לאנשי מקצוע ולציבור הרחב לעקוב אחר ההתפתחות העירונית ולסייע למקבלי ההחלטות להתוות את הכיוון הרצוי  והדרך הנכונה להשגת יעדי הפיתוח או למימוש החזון שנקבעו לעיר על ידי העומדים בראשה."

הוא מוסיף כי "התבחינים מהווים מעין תסמינים המעידים על המגמות או השינויים בתהליכי התפתחותה של העיר בשורה ארוכה של נושאים מרכזיים. הם מאפשרים למקבלי ההחלטות בדרג המקומי, בראש ובראשונה לראש העיר, לעקוב אחרי מגמות השינוי בעיר לטוב ולרע."

אסף-שפירא מסביר כי "את התבחינים ניתן לחלק לשתי קבוצות עיקריות: תבחינים אוניברסאליים – כאלה המתאימים לבחינת מצבה של כל עיר באשר היא, ותבחינים ספציפיים - המתאימים לבחינת תנאיה, מצבה והתפתחותה של עיר מסוימת לאור היעדים הייחודיים שקבעה לעצמה. יש חשיבות רבה לצורת הצגת התבחינים ולכן יש לקבוע מראש בעבור מי הם נועדו. האם למקבלי החלטות או לדרג מקצועי, או גם לציבור הרחב. עבור כל קבוצה נכון יהיה לקבוע את צורת ההצגה במתכונת שתהיה מובנת וקליטה."

הכנת מערך תבחינים עבור רשות מקומית מחייבת שיתוף פעולה הדוק בין  צוות החוקרים לנציגי הרשות האחראים על תחומי הפעולה השונים בעיר בבחירת התבחינים. בתהליך נוטלים חלק ראשי אגפים, מתכנני העיר ונושאי תפקידים במנגנון העירוני. הניסיון מלמד כי חשוב מאד לבנות את התבחינים בתאום ועל דעתם של נושאי התפקידים השונים.
יום העיון שיתקיים ביום ד', 24 באוקטובר, בין השעות 09:30–16:45, באולם טדי קולק; בין המשתתפים: עמרם קלעג'י, מנכ"ל משרד הפנים; ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים; רענן דינור, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה; אופיר פינס-פז, לשעבר, שר הפנים; פרופ' ערך פייטלסון מהאוניברסיטה העברית; תמי גבריאלי, מנהלת היחידה לתכנון אסטרטגי בעיריית תל אביב ורבים אחרים.
עבודות קודמות של המכון בנושא תבחינים ומדידה (כל הפרסומים ניתנים להורדה):

הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS