תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - דצמבר 2012
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - דצמבר 2012
חרדים אקדמאיים בשוק העבודה
בשנים האחרונות חלה עלייה מאד משמעותית במספר הגברים החרדים הרוכשים תארים אקדמאיים. עם סיום הלימודים, הם פונים לשוק העבודה הכללי כדי למצוא תעסוקה. מדובר בתהליך הנמצא בראשיתו, וצפוי להתגבר בשנים הקרובות. על רקע התבדלותה של החברה החרדית והיותם של החרדים קבוצת מיעוט בשוק העבודה הישראלי, ניתן לצפות כי נכונו להם קשיים בהשתלבות בשוק העבודה. קשיים אלה נובעים מדעות קדומות בקרב מעסיקים, כפי שניתן ללמוד ממחקרים שנערכו בעבר, וכן מהיעדר מיומנות וניסיון בשוק התעסוקה של המעומדים.  

מחקר חדש של מכון ירושלים שנערך עבור משרד התמ"ת, בדק את הצלחתם של החרדים במציאת עבודה בתום לימודיהם, ואת יחסו של שוק העבודה כלפיהם. במהלך המחקר, שהסתיים בחודש אוגוסט האחרון, הועברו שאלונים לבוגרים חרדים ולא חרדים של אותו מוסד לימודים, על מנת להשוות בין תהליכי ההשתלבות שלהם בשוק התעסוקה. דגש ניתן לכמות התשובות ממעסיקים, משך חיפוש העבודה, גובה השכר שהוצע וכיו"ב. בניתוח התשובות נבדקו משתנים נוספים, על מנת לבודד ככל הניתן את השפעת היותם של מחפשי העבודה חרדים, על תהליך חיפוש העבודה. במקביל להפצת השאלונים, נערכו גם ראיונות עם בוגרים חרדים העובדים כשכירים, על מנת לשמוע מהם על ניסיונם בתהליך חיפוש העבודה. 

החוקרים רעות מרציאנו וד"ר דן קאופמן אומרים: "גילינו שבוגרים חרדים זכו להיקפים נמוכים יותר של מענה (כלשהו) משוק העבודה, בתגובה לשליחת קורות חיים. הבדלים אלו נמצאו מובהקים במבחנים סטטיסטיים שנערכו עבורם. כמו כן נמצא כי הבוגרים החרדים זומנו, בממוצע, לפחות ראיונות עבודה לעומת הבוגרים הלא-חרדים. בנוסף, נמצא כי משך זמן חיפוש העבודה של הבוגרים החרדים - 6.6 חודשים בממוצע, היה ארוך יותר בהשוואה למחפשי עבודה בוגרי אותם מוסדות שאינם חרדים - 4.6 בממוצע.

לגבי הנשים החרדיות, מרציאנו אומרת כי הן "שולחות, באופן מובהק, פחות קורות חיים אל מעסיקים בתהליך חיפוש העבודה. בהתאמה, נמצא גם כי המענה משוק העבודה לו הן זוכות נמוך יותר. לא מצאנו הבדלים בזמן חיפוש העבודה, בגובה השכר ובהתפלגות בין עבודה שכירה לעצמאית, בין נשים חרדיות לנשים לא חרדיות. כן מצאנו כי נשים חרדיות נכונות פחות למוביליות גיאוגרפית לטובת תעסוקה, לעומת נשים לא חרדיות."

 החוקרים מדגישים כי "על אף כל האמור לעיל, לגבי גברים חרדים שנבדקו במחקר לא זוהתה אבטלה, ועל אף הקשיים שתוארו במהלכים של חיפוש עבודה, רוב הנשאלים מצאו עבודה, גם אם לאחר פרק זמן ארוך.. לקראת כניסתם של חרדים רבים נוספים לתהליך חיפוש עבודה בשנים הקרובות, הקשיים שתוארו במחקר זה עשויים להתעצם; זאת במיוחד על רקע ההשערה, לפיה חיפוש עבודה עבור אקדמאיים בשוק העבודה החרדי יהפוך עם הזמן לרלוונטי פחות, עם 'תפיסת' מקומות עבודה אלו ע"י המחזורים הראשונים של בוגרים אקדמאיים." 

מחקרים נוספים בהוצאת המכון בתחום זה: "חרדים לעתידם" (אסף מלחי, בצלאל כהן, דן קאופמן, 2008) ו"ותלמוד תורה כנגד כולם" (אודי שפיגל, 2011). 

הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS