תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - דצמבר 2012
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - דצמבר 2012
אינדיקטורים לרשויות מקומיות
"הרעיון העומד מאחורי מערכת האינדיקטורים הוא לא למדוד את תפוקת הרשויות אלא לתת להן כלי למדידה ולמעקב אחר התקדמות בתהליכים לאור יעדיה", כך נפתח יום העיון בנושא "תבחינים למדידה ולהערכה של מצב הרשות" שנערך באוקטובר במכון ירושלים.

צוות מחקר של המכון הכולל את החוקרים ד"ר מאיה חושן, ישראל קמחי, יאיר אסף-שפירא ומיכל קורח עוסק בשנים האחרונות בפיתוח תחום התבחינים (אינדיקטורים) לבחינת מצבה של רשות מקומית או אזורית. ביום העיון הציגו הצוות ומומחים אחרים בפני ראשי רשויות, מנכ"לים, מנהלי יחידות אסטרטגיות ובכירים נוספים במערך השלטון המקומי את הניסיון שנצבר במכון בנושא התבחינים וקיימו שיח משתף באשר למדידה והערכה של רשויות. האינדיקטורים שפותחו במכון מכסים מגוון של תחומים, מהעולם החל מתבחינים חברתיים-כלכליים, ועד לתבחינים פיזיים.

"מה שלא ניתן למדידה, לא ניתן לניהול". כך קבע ראש העיר ניר ברקת. הוא הראה כיצד בעיריית ירושלים מדידה היא כלי להשגת מטרות. חוקרי המכון הרחיבו את הדיון והוסיפו דוגמאות של תבחינים ש הם פיתחו. בהמשך, מנהלת היחידה האסטרטגית של עיריית תל-אביב–יפו, תמי גבריאלי, הציגה את המדידה כחלק מתכנון אסטרטגי כולל, והדגימה את הקשר בין החזון לתבחינים בתל-אביב.

מרדכי כהן, מנהל המינהל לשלטון מקומי במשרד הפנים, שיתף את הקהל הציג את הדרך של משרד הפנים לשלב בין רשויות שהשוני ביניהן רב, על-ידי מדדים משותפים פשוטים וברורים, בשילוב עם מדדים ספציפיים שכל רשות מוזמנת לפתח לעצמה.

סאלח סולימאן, ראש מועצת בועיינה-נוג'ידאת, הביא לכנס את זעקת הרשויות המוגדרות כחלשות, ונלחצות בין הצורך לקצץ לבין הרצון להעניק שרות נאות לתושביהן. סולימאן הסביר כי האיום בפיזור רשויות שאינן מאוזנות תקציבית, נענה על-ידי הרשויות בצמצום ההוצאות, המביא את השרותים הניתנים לתושב אל מתחת לכל סטנדרט ראוי.

רענן דינור, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הנחה דיון בנושא "מדידה ועשייה ברשויות המקומיות". דינור טען כי "הרשויות המקומיות אינן מיקשה אחת", ויש להבחין ולהתייחס לכל אחת לפי מאפייניה, על-מנת ליצור תמריץ להתקדמות ברשויות. יחס זה צריך להיות מוסדר בחוק שיקבע את היחסים בין השלטון המרכזי למקומי, אמר דינור. 

ראובן קוגן, סגן הממונה על התקציבים באוצר, הציג את עמדת האוצר, וקבע כי מדד חשוב ביותר הוא הכנסות והוצאות. קוגן הסביר כי האוצר משקיע במנועי צמיחה, על מנת להוציא את הרשויות לעצמאות כלכלית.

על-מנת להביא את התמונה "מהשטח", ראש עיריית רמלה, יואל לביא, מנכ"ל עיריית תל-אביב–יפו, מנחם לייבה, ויורם כהן, מנכ"ל עיריית גבעתיים, תארו את העבודה עם תבחינים ועם מדידה בעיריות, החל מהשיטה לפתרון בעיות, דרך מדידת איכות השרות ועד לניתוחים עורבניים.

בכוונת המכון להמשיך לפתח את השיח בנושא האינדיקטורים למצבן של רשויות באמצעות שלחנות עגולים ומחקרים נוספים. 

לחץ כאן להורדת הסיכום של ההרצאות.

במכון נעשו ניתוחים על בסיס "אינדיקטורים" בנושאים: אוכלוסייהחינוךתעסוקהתכנון ובנייה. נושאים רבים נוספים (כגון האוכלוסייה החרדית) ניתן למצוא בבלוג של המכון.הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS