תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - ספטמבר 2013
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - ספטמבר 2013
מתמקדים בסוגיות המגזר החרדי
לפני כשנה וחצי התכנסה במכון ירושלים קבוצה של חוקרים המתמחים בנושאים הנוגעים לסוגיות מרכזיות המעסיקות את המגזר החרדי. הכוונה הייתה לבחון סוגיות הקשורות למגזר זה מנקודת מבט חדשנית. המפגש הראשון יצר תשתית למפגשים קבועים במתכונת של סמינר. המפגשים התקיימו בשיתוף עם הקרן לירושלים.

לאחרונה הולך וגובר הדיון הציבורי והממשלתי בשאלות הקשורות לאוכלוסייה החרדית והחברה הכללית בישראל. "החרדים, מכל הזרמים הולכים ותופסים מקום מכובד בזירות ציבוריות שונות החל משוק התעסוקה והלימודים הגבוהים, דרך אמצעי התקשורת והדיור וכלה במקומות בילוי ובצרכנות של פנאי ותרבות" אומר אסף מלחי, מרכז הסמינר. התמורות שעוברות על המגזר החרדי לא פסחו גם על העולם האקדמי וכיום נערכים מחקרים רבים ברמות ובתחומים שונים העוקבים אחר השינויים ומקורותיהם. 

למרות שהמחקר העוסק בחברה ייחודית זו פרוס על-פני תחומי ידע נרחבים, אין בנמצא מסגרת שבה ניתן לקיים שיח מקיף ומפרה בין חוקרים ומומחים העוסקים בסוגיות שעל הפרק. 

מכון ירושלים הוא בין הגופים "החלוצים" והמובילים בחקר החברה החרדית. המחקרים הראשונים בתחום ראו אור כבר בשנות השמונים עם מחקריהם החדשניים ופורצי הדרך של פרופ' מנחם פרידמן ופרופ' יוסי שלהב. המכון מעודד חדשנות זו עד היום, ובמהלך העשור האחרון נערכו במסגרתו מספר מחקרים המתייחסים למגזר בהקשרים רבים: כלכלה, תעסוקה, סביבה וחינוך. מחקרים אלו היוו תשתית למסמכי מדיניות שהשפיעו.  

מטרת הסמינר היא לחזק ולפתח את חקר החברה החרדית בראייה רב-תחומית, להוות זירה להיכרות ולשיח בין חוקרים העוסקים בנושא זה, לנסות להשפיע על מקבלי החלטות בסוגיות רלבנטיות ועל השיח הציבורי ולסייע בגיבוש מחקרים חדשניים בתחום.

מלחי מציין כי כיום שותפים בפורום זה כ-20 חוקרים, מרביתם אנשי אקדמיה מובילים בתחומם - מהגות והיסטוריה, לדיור ופריסה גיאוגרפית, מאפייני החרדים הספרדים, תמורות בחוסן הקהילות החרדיות, עמדות כלפי שוק העבודה ושינויים במערכת החינוך החרדית, ועוד. "דרך המחקר, אנו שואפים להשפיע על מדיניות הממשלה לשילוב חרדים בעבודה, בכלכלה ובמסגרות נוספות כמו גם לאפשר פיתוח וכתיבה של מחקרים חדשים והפצתם."

מחקרים נוספים של מכון ירושלים בתחום זה: חרדים לעתידם, תלמוד תורה כנגד כולם, השתלבות אקדמאים חרדים בעבודה.

הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS