תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - מרץ 2014
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - מרץ 2014
מדברים גירושים בחברה החרדית
פורום חוקרי החברה החרדית במכון ירושלים מתכנס כ-6 פעמים בשנה לדיונים במחקרים העוסקים  בחברה החרדית. במפגש האחרון של הפורום דנו המשתתפים בסוגיית הגירושין בקרב הקהילה החרדית, נושא שלא עלה לדיון הן בקרב הציבור החרדי והן בקרב החוקרים העוסקים במגזר. את הדיון הובילה ד"ר ענת בארט, עובדת סוציאלית בהשכלתה שחוקרת את הסוגיה. בדיון השתתף גם אהרן מלאך אשר יסד את עמותת 'בית תקוות אם הבנים שמחה' המסייעת לנשים חרדיות גרושות בתחומים רבים: חינוך, כלכלה, סדנאות תמיכה ועוד. כיום נעזרים בניסיון של העמותה גם גורמי הרווחה הרשמיים.

בשנים האחרונות, כחלק מהשינויים החברתיים שעוברת החברה החרדית על גווניה השונים, גדלה המודעות לנושא הגירושים ולעליה שחלה במספר מקרי הגירושין בקרב הציבור החרדי.

יחסה של החברה החרדית לנושא הגירושין הוא שלילי ומקורו בסוגיות הלכתיות וקדושת המשפחה שאינן רואות בעין יפה את פירוק התא המשפחתי וזאת למרות שההלכה מאפשרת גירושין. הזוגות המתגרשים מתמודדים לרוב עם התנגדות למהלך בקרב המשפחה הגרעינית, המשפחה המורחבת ועם הקהילה כולה. הגירושין מעוררים תחושות אשמה וכישלון אישיים אצל בני הזוג, ממש כמו בחברה החילונית ובנוסף, הורי הזוג המתרגש חשים גם הם בפגיעה מאחר והם אלו שדאגו לשידוך.

בתי הדין הרבניים עושים ככל האפשר למנוע גירושין כדי להבטיח שבני הזוג יוכלו להמשיך ולחיות בתוך הקהילה. לעיתים נמנעים הגירושים גם מסיבות כלכליות.

רב מקרי הגירושין בקרב ציבור זה מתרחשים לאחר שנים רבות של נישואין, בעיקר עקב בעיות של אלימות בתוך המשפחה או במקרים של בעיות נפשיות של אחד מבני הזוג. נתי בקר, עובד סוציאלי במקצועו אשר השתתף בדיון, טען גם שחוסר בשלות של אחד או שני בני הזוג, שאינם מצליחים  לעמוד במחויבות הכרוכה בפרנסת המשפחה מביאים לגירושין. למרות התהליך הארוך מאוד והכואב ניתן לזהות, בשנים האחרונות, שינוי מגמה ועליה במספר המתגרשים גם בקרב זוגות צעירים.

הקודם
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS