תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - יולי 2014
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - יולי 2014
פרויקט SPREE תורם לשיח האירופי על שימוש יעיל במשאבים
פרויקט SPREE הבינלאומי נכנס לשנתו השלישית והאחרונה. האירוע המרכזי של הפרויקט היה כנס רב משתתפים שהתקיים בבריסל וכותרתו Services for Sustainability. בין המשתתפים היו קובעי מדיניות ברמה האירופאית והמקומית, נציגי התאחדויות תעשיינים וחברות עסקיות, ארגוני חברה אזרחית ומומחים מהאקדמיה. הדיונים המרתקים עסקו בנושאי הליבה של הפרויקט אשר תופסים מקום מרכזי באג'נדה של הנציבות האירופית. בהמשך לכנס ארגן צוות הפרויקט סדנא אינטראקטיבית שעסרה בנושא המעבר ממחקר אקדמי של שירותיות (servicizing) לעבר יישומה בפועל. המשתתפים חולקו לארבע קבוצות עבודה, כאשר שלוש מהן התמקדו בשלושת הסקטורים של הפרויקט: מים, תחבורה וחקלאות מזון וקבוצה נוספת שעסקה בשירותיות בהיבט כללי. "השאלה, ההערות והתגובות שקיבלנו שולבו במערך המחקרי ובתוכנית העבודה לשנה הקרובה", אומרת יעל מרום, חוקרת במכון ירושלים ומנהלת הפרויקט. 
SPREE הוא קיצור ל: Servicizing Policy for Resource Efficient Economy ומטרתו לקרב את הקהילה האירופית לכלכלה מקיימת באופן מלא, כזו המתאפיינת בניתוק בין צמיחה כלכלית ושגשוג חברתי לבין שימוש בלתי יעיל במשאבי טבע וסביבה. הפרויקט ממומן על ידי האיחוד האירופי (תוכנית המסגרת השביעית) ומנוהל על ידי קונסורציום של 10 שותפים משבע מדינות. מכון ירושלים לחקר ישראל, אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת בן גוריון בנגב הם שלושת השותפים הישראליים בפרויקט. 
בימים אלו מתבצעים תשעה מחקרי בוחן בשש מדינות: שוודיה, בריטניה, פינלנד, ספרד, ליטא וישראל. הצוות אוסף נתונים אמפיריים ממגוון רחב של מקורות, כולל ראיונות עם מנהלי חברות וסקרי צרכנים. הנתונים יועבדו באמצעות מודלים "מבוססי-סוכנים" ממוחשבים ויעזרו בעיצוב חבילות המדיניות. במסגרת הפרויקט, שירותיות מוגדרת כעסקה שהערך שלה מסופק בשילוב של מוצרים ושירותים, ושסיפוק צרכי הלקוחות מתבצע באמצעות מכירת הפונקציה של המוצר במקום המוצר עצמו או בהרחבת המרכיב השירותי של המוצר. דוגמאות כוללות שיתוף רכבים, השכרת שטיחים, שירותי צילום ואפילו שירות תחזוקת מנועים לטייסים "power by the hour" של רולס רויס. האתגר הוא לנתק את הקשר בין צמיחה כלכלית ושגשוג חברתי לבין שימוש בלתי יעיל במשאבים וכך להגדיל את ההשפעה הסביבתית החיובית של מערכות אלו  ואת ההיבטים החברתיים כמו שיפור באיכות חיים ונגישות מורחבת למשאבים. 
הצוות טוען כי "מבחינה כלכלית, אספקת השירותים, לצד או במקום מכירת מוצרים, יכולה לצמצם עלויות ייצור ואספקה, להגביר יתרונות תחרותיים ולהרחיב הזדמנויות עסקיות. עבור צרכנים, מערכות של שירותיות יכולות להגדיל תועלות אישיות, כאשר הם אינם צריכים לבצע את ההשקעה הכלכלית הגדולה של רכישת מוצר. יתרונות סביבתיים נובעים מתמריצים כלכליים להרחבת אורך חיי המוצרים, למחזר אותם ולעשות בהם שימוש חוזר". 
בהמשך לכנס בבריסל, פרויקט SPREE נבחר לשמש כפרויקט דגל של האיחוד האירופי בתחום של חדשנות סביבתית מערכתית וכלכלה מעגלית. 

הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS