תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   ניוזלטר - יוני 2015
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
ניוזלטר - יוני 2015
ניוזלטר- ספטמבר 2014
ניוזלטר - יולי 2014
ניוזלטר - מרץ 2014
ניוזלטר - ספטמבר 2013
ניוזלטר - שנתון סטטיסטי לירושלים
ניוזלטר - מאי 2013
ניוזלטר- זוכרים את ברסי
ניוזלטר - דצמבר 2012
ניוזלטר - ספטמבר 2012
ניוזלטר - יולי 2012
ניוזלטר - יוני 2012
ניוזלטר - אפריל 2012
ניוזלטר - פברואר 2012
ניוזלטר - דצמבר 2011
ניוזלטר - ספטמבר 2011
ניוזלטר - יולי 2011
ניוזלטר - יוני 2011
ניוזלטר - מרץ 2011
ניוזלטר - ינואר 2011
ניוזלטר - נובמבר 2010
ניוזלטר - אוקטובר 2010
ניוזלטר - יוני 2015
ממפים את שכונות מזרח ירושלים

מכון ירושלים מבצע פרויקט מיפוי ומחקר בנושא השכונות הערביות במזרח ירושלים. במסגרת זו פורסמו עד כה שני דו"חות העוסקים בשכונות בית חנינא וצור באהר. מכון ירושלים, בשיתוף פעולה עם קרן פרידריך נאומן לקיום החרויות, יזם ערב עיון בנושא "השכונות הערביות במזרח ירושלים - בין מצוי לרצוי". אלו שני הדוחות הראשונים שפרסם המכון מתוך סדרה של מחקרים העוסקים בשכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים ומטרתם לשרטט פרופיל חברתי ותשתיתי של השכונות במגוון תחומי חיים: אוכלוסייה, חברה, מוסדות, כלכלה ושירותים. 

"מעט מאוד ידוע על השכונות הערביות במזרח ירושלים – מצב התשתיות שלהן, השירותים, המוסדות ומרקם החיים שבהן", מסביר פרופ' יצחק רייטר. "מה שכן ידוע הוא שהמציאות בשכונות אלו היא בעייתית מאוד ודורשת תשומת לב ומענה מיידי". צוות המחקר הישראלי-פלסטיני, אשר בראשו עומד רייטר, בחר להתמקד בניתוח תמונת המצב ברמת השכונה מתוך הכרה בכך שבכל שכונה המאפיינים הדמוגרפיים, החברתיים והכלכליים שונים.  


הפרויקט כולל איסוף נתונים חברתיים, מיפוי הבעיות והצרכים המרכזיים בכל שכונה בתחומי השירותים והתשתיות והנחת תשתית ידע המתבססת על מאגרי מידע שונים לצד עבודת שדה וראיונות עם גורמים שונים בכל שכונה. 
"האוכלוסייה קרועה בין זיקתה לערים הפלסטיניות מסביב לירושלים לבין היותה תחת שלטון ישראלי; מעמדם של התושבים נותר במצב של אי וודאות גם אחרי כל השנים שעברו". התושבים במזרח ירושלים סובלים ממצוקה חברתית-כלכלית והזנחה מתמשכת. נושא הדיור הוא אחת הבעיות המרכזיות במזרח ירושלים והמצוקה בתחום זה היא חריפה ויש צורך בקידום תוכניות בנייה והתמודדות עם בעיות הבירוקרטיה. כמו כן התשתיות בשכונות נמצאות במצב של תת פיתוח, אין כמעט גנים ציבוריים, אזורים רבים לא מחוברים לביוב ויש מחסור בלשכות רווחה ובמסגרות לפעילות נוער. 
הדוברים באירוע הסכימו שהעירייה הנוכחית מנסה לעשות יותר לטובת האוכלוסייה במזרח ירושלים בהשוואה למצב בעבר אך האחריות העיקרית היא של הממשלה והיעדר המדיניות שלה בנושא משפיע על התושבים במזרח העיר. 


נאסר אבו ליל, מתכנן עירוני מבית חנינא וחבר בצוות המחקר, אמר כי נוכח הנסיבות הפוליטיות הוא התלבט האם לקחת חלק במחקר. הוא ציין שגדר ההפרדה פגעה בקשר בין בית חנינא לבין הכפר המקורי בית חנינא אל-בלד והיו לכך השלכות קשות על התושבים. כמו כן טען שיותר ממחצית אדמות הכפר הופקעו לטובת הקמת שכונות יהודיות במזרח ירושלים ובעיות בתחום התכנון והתשתיות לא זוכות למענה.


רמדאן דבש, ראש המינהל הקהילתי בצור באהר, אמר בדיון שהתושבים משלמים מסים אבל לא רואים תמורה ולא רואים השקעות. 

דוד קורן, יועץ ראש העיר למזרח ירושלים, אמר שהוא פועל לשיפור איכות חייהם של תושבי מזרח ירושלים ולצמצום הפערים ביניהם לבין תושבי השכונות היהודיות. הוא ציין שלתושבי מזרח ירושלים קשה יותר לגשת לרשויות ישראליות. כמו כן אמר שגדר ההפרדה הביאה להוצאת שכונות ירושלמיות אל מחוץ לגדר והעירייה מתקשה לתת שירותים בשכונות אלו. 
כרגע מתבצע במכון מחקר על שכונות נוספות. מטרת הפרויקט היא להנגיש למקבלי ההחלטות את המידע ולסייע בקידום מדיניות שתפעל לשיפור מצבם של התושבים ושל השכונות במזרח ירושלים.  
בעקבות המחקר עד כה הציג צוות המחקר המלצות שונות ובין השאר המליץ על חיזוק המינהלים הקהילתיים בשכונות, הענקת מנדט לתושבים לנהל את הפיתוח הפיזי בשכונה ומתן פתרונות לבעיות בנושא של בעלויות על הקרקע וחלוקתן. 

הקודם
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS