תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    פרסומים   ירושלים
פרסומים
ירושלים
סביבה וקיימות
ניהול הסכסוך
חדשנות וצמיחה
חיפוש במאמרים
ירושלים
מבעד לתקרת זכוכית- פלסטינים וישראלים בשוק התעסוקה בירושלים
מריק שטרן אחמד אסמר, 2017
מחקר זה מנתח את דפוסי ההידוד (האינטראקציה) בין עובדים פלסטינים וישראלים המועסקים במקומות עבודה משותפים במערב ירושלים. שם המחקר - מבעד לתקרת זכוכית - דו-משמעי: הוא מאפיין את המכשול המרכזי
העומד בפני שילובם של העובדים הפלסטינים ממזרח ירושלים בשוק התעסוקה הישראלי ומדגיש את הפערים הרב ממדיים בין יהודים לערבים, במרבית מקומות העבודה המשותפים. 
מנתוני המחקר, המבוסס על שילוב של נתונים כמותיים ואיכותניים, עולה כי העובדים הערבים נתקלים בתקרת זכוכית קשיחה (כגון השכלה, קשיי שפה ואפליה) המקבעת את מעמדם הנחות בשוק התעסוקה ומונעת את התקדמותם, והיא גם מסמלת את גורמי ההפרדה היסודיים בינם לבין העובדים היהודים: מעמד אזרחי, פער נרטיבי פוליטי ודתי וקיטוב חברתי-כלכלי. ובכל זאת, תקרה של זכוכית היא שקופה ומאפשרת יחסי הידוד, ולכאורה, בהינתן התנאים המתאימים, אפשר לשבור אותה. ואכן, נתוני המחקר מלמדים, כי במקומות העבודה המשותפים בירושלים, בהם נוצרו תנאים יחסיים של שוויון בדרגת העבודה וקרבה תרבותית בין העובדים, לצד יחסי עבודה פוריים, עשויים להתפתח גם יחסי חברות ושינויים חיוביים ביכולת ההכלה ובדעות קדומות. 

המחקר הוא פרסום שני בסדרת פרסומים חדשה של מכון ירושלים למחקרי מדיניות העוסקים במרחבים משותפים לישראלים ופלסטינים בירושלים.
להורדה
הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS