תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    פרסומים   ירושלים
פרסומים
ירושלים
סביבה וקיימות
ניהול הסכסוך
חדשנות וצמיחה
חיפוש במאמרים
ירושלים
יורדים העירה- מרכז העיר ירושלים, היסטוריה, תמונת מצב, ותוכנית ההתחדשות
אמנון רמון , אביאל ילינק , אסף ויטמן 2011

ספר זה מספר את סיפורו המרתק של מרכז העיר ירושלים משלהי המאה ה-19 ועד ימינו. הוא מתאר ומפרט את התפתחותו של מרכז העיר, החל מהיציאה מחוץ לחומות בשלהי התקופה העות'מאנית, התגבשותו כמרכז עיר מודרני בתקופת המנדט, תהליך דעיכתו החל משנות ה-80 ואת התכנית השאפתנית לשיקומו, שבמרכזה הפיכת רחוב יפו למדרחוב ולנתיב נסיעתה של הרכבת הקלה, הראשונה בארץ.

 

בספר ארבעה חלקים:

החלק הראשון עוסק בתולדות מרכז העיר, שניתן לראות בהן מעין מיקרוקוסמוס של  ההיסטוריה של ירושלים ב-150 השנים האחרונות. הסקירה ההיסטורית מתובלת בקטעי זיכרונות ובקטעי ספרות, שנועדו להציג בפני הקורא לא רק את ההיסטוריה היבשה של מרכז העיר, אלא גם  את ההווי ורוח התקופות השונות בתולדותיו, ההופכים אותו למקום בעל משמעות בעיני תושבי העיר והמבקרים בה. 

 

החלק השני של הספר מביא תמונת מצב של מרכז העיר כיום, ובתוכה ניצני השינוי שהחל עם יישומה של תכנית ההתחדשות. הוא מנתח את השינויים שחלו בשנים האחרונות באוכלוסייה, במסחר, בבנייה, ובפעילות התרבותית והחברתית המתקיימת במרכז העיר.

 

בחלק השלישי מציגים המתכננים והעושים במלאכה את עיקרי תכנית ההתחדשות בתחומים השונים. פרקים אלה נועדו להביא בפני הקורא את הלבטים שליוו את התכנית על היבטיה השונים וההיגיון מאחורי ההכרעות שנתקבלו בכל תחום: תכנון מערכת התחבורה והרכבת הקלה, עיצוב המרחב הציבורי, הקמת מערכת המדרחובים, שאלת הבנייה לגובה, פיתוח המסחר, שימור המורשת הבנויה, ושאלת הניהול העצמי של מרכז העיר.

 

החלק הרביעי של הספר נועד להציג את תהליך ההתחדשות של מרכז העיר ירושלים בפרספקטיבה רחבה ולהשוותו לתהליכים שאירעו באירופה, בארצות הברית, ובערים אחרות בישראל.

 

הספר מלווה במאות צילומי צבע של מרכז העיר בעבר ובהווה, ובתוכם תמונות היסטוריות שטרם נחשפו לציבור הרחב. כל אלה הופכים אותו לספר יסוד חיוני לחובבי ירושלים ולבאים בשעריה.

 

מחיר מיוחד לקנייה ישירה במכון ירושלים 80 ₪.

לפרטים והזמנות: מכון ירושלים לחקר ישראל, רחוב רד"ק 20, ירושלים

טלפון: 02-5630175 שלוחה 11, דוא"ל: machon@jiis.org.il

 


להורדה
הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS