תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    פרסומים   ניהול הסכסוך
פרסומים
ירושלים
סביבה וקיימות
ניהול הסכסוך
חדשנות וצמיחה
חיפוש במאמרים
ניהול הסכסוך
יוזמת הליגה הערבית - האומנם הזדמנות היסטורית? רקע, משמעויות וכיווני - פעולה אפשריים, 2007
קובי מיכאל
הקדמה
במארס 2007 אישררה הליגה הערבית, בריאצ‘ שבסעודיה, את החלטתה שהתקבלה בבּיירות במארס. 2002 להחלטה זו יש משמעות והשפעה על התנהלות הסכסוך הישראלי - פלסטיני והסכסוך הישראלי - סורי, ואם תתקבל על  ידי הצדדים כבסיס למשא - ומתן, היא עשויה להוביל לתפנית חיובית .

המצדדים בהחלטה רואים בה תפנית משמעותית המספקת לישראל הזדמנות ייחודית ואולי חד - פעמית לפריצת המבוי הסתום בזירה הפלסטינית ובזירה הסורית . כמו כן היא פותחת אפשרות לקבל את ישראל כמדינה וכישות לגיטימית במרחב הערבי של המזרח התיכון - מטרה אסטרטגית שישראל מבקשת להשיגה מאז כינונה. אחרים רואים ביוזמה הערבית ביטוי לעמימות , והתניה בעייתית הכורכת את "התגמול " (נורמליזציה וקבלה כישות לגיטימית במרחב הערבי ) לישראל בקבלת היוזמה כתוצאה סופית של המשא – ומתן עוד בטרם החל - מהלך של מלכוד אפשרי , העלול להוביל את ישראל למבוי סתום כשהאחריות מוטלת עליה.
 
ב - 4 ביוני 2007 התקיים במכון ירושלים לחקר ישראל כנס בו ביקשנו לבחון את הרקע ליוזמה הערבית ואת משמעויותיה מבחינה טקסטואלית , היסטורית ופוליטית , ובעיקר את השלכותיה לגבי השחקנים המרכזיים באזורנו . לאור חשיבותה של היוזמה , ביקשנו לעמוד על משמעותה כהזדמנות היסטורית , ובמידה שהיא אכן כזו - מה ניתן לעשות כדי שלא להחמיצה. לאור התגובות החיוביות הרבות שקיבלנו בעקבות הכנס , החלטנו להוציא לאור פרסום זה, הכולל שבעה מאמרים קצרים שחוברו על - ידי משתתפי הכנס .

מאז הכנס השתלטה תנועת חמאס על רצועת – עזה מבחינה צבאית ופוליטית כאחת, והזירה הפלסטינית השתנתה באופן דרמתי עם התפצלותה לשתי ישויות : האחת ברצועת - עזה בשליטת חמאס , והאחרת בגדה המערבית בשליטת הזרם הלאומי - חילוני . הפיצול הפוליטי ברשות הפלסטינית מעמיד את העולם הערבי המתון במצב מביך ואולי חסר - תקדים . הוא נקרע בין הרצון לדכא כל הצלחה פוליטית של חמאס כשלוחה של תנועת האחים המוסלמים, פן תהפוך תמריץ לתנועות האחיות לפעול להפלת השלטון במדינות המתונות , לבין הרצון לאחות את הקרע ברשות הפלסטינית באמצעות תיווך בין הפלגים היריבים וסיוע הומניטארי  לאוכלוסייה הפלסטינית ברצועת - עזה . התפתחויות אלו הסיטו במידת - מה את תשומת הלב האזורית והעולמית מהיוזמה הערבית , אך נראה כי היא עדיין ראויה לעיון ובחינה מעמיקים , בהיותה אולי הזדמנות ייחודית שעשויה לשמש פרדיגמה להיחלצות מן המבוי הסתום .

להורדה
הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS