תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    פרסומים   ניהול הסכסוך
פרסומים
ירושלים
סביבה וקיימות
ניהול הסכסוך
חדשנות וצמיחה
חיפוש במאמרים
ניהול הסכסוך
עיר ובלבה מסגד: מחקר חדש על פרשת המסגד בבאר-שבע
פרופ' יצחק רייטר , ליאור להרס 2013
הסכסוך על ייעודו של המסגד הגדול בבאר-שבע מהווה מוקד למחלוקת ציבורית ארוכת שנים. מחקר חדש מטעם מכון ירושלים לחקר ישראל מנתח סכסוך זה, ואת המאבק הציבורי והמשפטי שהתלווה אליו בדרישה להביא לפתיחתו מחדש כמקום תפילה מוסלמי, כמקרה-בוחן במסגרת סדרת מחקרים הנעשים במכון העוסקים בסכסוכים במקומות קדושים בארץ ובהיבט השוואתי למקומות אחרים בעולם. 

המחברים – חוקרי מכון ירושלים פרופ' יצחק רייטר, מהמכללה האקדמית אשקלון, וליאור להרס, דוקטורנט באוניברסיטה העברית - מוסיפים המלצות למדיניות ממשלתית וציבורית שתמנע סכסוכים אלימים במקומות קדושים של מיעוטים דתיים ותיתן מענה רגיש ויציב לכל הצדדים המעורבים. 
מסקנות המחקר מבוססות על מחקר השוואתי המתייחס למחלוקות דומות בעולם ובין השאר למקרים הנוגעים לאתרים יהודים במדינות מוסלמיות, לאתרים מוסלמים במדינות נוצריות ולאתרים קדושים באזורי סכסוך אחרים כמו בוסניה וקפריסין. 

המסגד הגדול בבאר-שבע נבנה בשנת 1906 ביוזמת המושל העות׳מאני ושירת את תושבי העיר ואת השבטים הבדואים באזור הנגב כמסגד מרכזי חשוב, עד .1948 עם הקמת המדינה עבר המסגד לִרשות הממשלה ושימש בית-מעצר ובית-משפט. בשנת 1953 נמסר המבנה לעירייה, שהפכה אותו למוזיאון לתולדות הנגב. ארגונים ערבים-מוסלמים נאבקו לאורך השנים להחזרת המסגד לייעודו המקורי, תחילה בזירה הציבורית ולאחר מכן בזירה המשפטית. ב-22 ביוני 2011 פסק בג"צ שהעתירה בנושא תתקבל בחלקהּ ״במובן זה שהמבנה ייועד להוות מוזיאון המוקדש באופן ייחודי לתרבות האסלאם ועמי המזרח". כן התאפשר לעותרים להמשיך ולהיאבק במישור התכנוני והמשפטי למען פתיחת המבנה לתפילה אם החלטות ועדות התכנון ייראו להם בלתי-ראויות.  

המחקר בודק מה ניתן ללמוד מהסכסוך על המסגד בבאר-שבע, וממקרים דומים בעולם, לגבי הגורמים המשפיעים על התפתחות והסלמה של סכסוכים בעלי רקע דומה ולגבי כלים המסייעים ביישובם. כמו כן המחקר מציע מתווה מעשי לאזורי סכסוך אתני-דתי-לאומי המכונה על ידי החוקרים מודל "ייצוג מעברי" המבוסס על שימור אתרי מורשת דתית ותרבותית של מיעוטים והחזרתם בצורה הדרגתית לבני המיעוט האתנו-לאומי תוך התחשבות באינטרסים של הרוב. 


להורדה
הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS