תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    פרסומים   סביבה וקיימות
פרסומים
ירושלים
סביבה וקיימות
ניהול הסכסוך
חדשנות וצמיחה
חיפוש במאמרים
סביבה וקיימות
המאבק בכביש חוצה ישראל - תיעוד מאבק סביבתי, 2005
מיכל מייזליש
תקציר
מחקר זה סוקר בפירוט את מהלכי ההתנגדות לפרויקט כביש חוצה ישראל בשנים 1993- 2002 . ההתנגדות נעשתה על ידי גופים רבים, סביבתיים ברובם, וכללה פעולות בתחומים רבים: תכנוני, מקצועי, משפטי, ציבורי, פוליטי, כלכלי ופעולות ישירות.
 
מאפייניו של פרויקט כביש חוצה ישראל - הכוחות הכלכליים האדירים העומדים מאחוריו, היותו חלק מתכנית מתאר ארצית, חברה ממשלתית שהוקמה במיוחד כדי לקדמו - הקשו מאוד על המאבק בו.
 
המאבק בכביש חוצה ישראל הוא ייחודי בין המאבקים הסביבתיים - חברתיים בישראל, במורכבותו, בהיקפו, במשכו ובאופיו.
 
במאבק בכביש חוצה ישראל היו חסרים תכנית פעולה מסודרת וארוכת טווח, גוף מרכז הממוקד במאבק בכביש באופן מתמשך ובלעדי, שיתוף פעולה יעיל בין הגופים השונים שנאבקו בכביש, בסיס ידע מסודר והמשכיות.
 
למרות אי - הצלחתו של המאבק לעצור את כביש חוצה ישראל בחלקו המרכזי, יש למאבק הישגים ארוכי טווח בשינוי דעת הקהל ובהשפעה על מקבלי ההחלטות בנושא ההשקעה בסלילת כבישים לעומת השקעה בתחבורה ציבורית, בהחדרת כלים חדשניים לפעילות התנועה הסביבתית בארץ, ביצירת קשרים בין ארגונים, בחיבור בין הנושא הסביבתי לנושא החברתי ובהעלאת הנושא הסביבתי על סדר היום הציבורי.
 
אם כי מהותו של מחקר זה היא תיעוד מדויק של המאבק על כל שלביו ופרטיו, הרי שניתן לנסח מתוך המסקנות המסתברות בפרק הדיון מספר קווים מנחים למאבקים סביבתיים, כלקחים לעתיד: שמירת "אצבע על הדופק" על ידי בחינת תכניות בנייה ופיתוח לטווח ארוך, על מנת להגיב בזמן הנכון; הגדרת מטרה ברורה ומוסכמת למאבק ובניית תכנית פעולה עד להשגתה; קיום פעילות רציפה ומתמשכת ללא הפסקות ותוך קיום "זכרון מאבקי"; תיאום פעולות בין הארגונים השונים המנהלים את המאבק, אם על ידי גוף מרכז ואם על ידי תקשורת יעילה; קיום בסיס ידע מסודר; ופעילות מקצועית יותר במישורים הפוליטיים, התכנוניים והמקצועיים.
 
הורד תקציר המאמר
להורדה
הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS