תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    פרסומים   חדשנות וצמיחה
פרסומים
ירושלים
סביבה וקיימות
ניהול הסכסוך
חדשנות וצמיחה
חיפוש במאמרים
חדשנות וצמיחה
פיתוח כלכלי-אזורי של הגליל: אסטרטגיות לפיתוח אשכול מדעי החיים
2012
פיתוח כלכלי-אזורי הוא חלק מסדר היום של קובעי מדיניות ברחבי העולם. האתגר המרכזי בפיתוח כלכלי-אזורי הוא עיצובן של חבילות מדיניות יעילות אשר תובלנה לשגשוג כלכלי וחברתי ברמה האזורית. לשם כך נדרשת מתודולוגיה סדורה וברת יישום.

האיחוד האירופי משקיע משאבים רבים בחקירת התחום של פיתוח אזורי ולאחרונה אימץ לחיקו את המושג "התמחות חכמה" (Smart Specialization). הווה אומר, אזורים באירופה צריכים לבחור תחומי התמקדות. בהתאם ליתרונות התחרותיים שלהם הנקבעים על פי משאבים טבעיים, בסיס מדעי, כוח אדם מיומן, מקורות פיננסיים, תשתיות ופעילות עסקית. במסגרת זו נבחנות מתודולוגיות שונות שמטרתן, בין היתר, להעריך את העוצמות והחולשות של האזור המדובר; לזהות את מנועי הצמיחה והחדשנות; להעריך את הצרכים; להגדיר מטרות מציאותיות; לבחור תחומי התמחות ולעצב חבילות מדיניות ברמה האזורית. מדינת ישראל, המשרד לפיתוח הנגב והגליל וגורמים נוספים שמו להם מטרה לקדם פיתוח אזורי-כלכלי של הגליל. תחום מדעי החיים נבחר כתחום מוביל באזור הגליל, וביטויו הקמה של בית הספר לרפואה בצפת באוקטובר 2011. 

הקמת בית הספר הינה הזדמנות חסרת תקדים לפיתוח אזור הגליל על בסיס התמחות בביו-טכנולוגיה, אולם צעדי מדיניות משלימים נדרשים כדי לממש את ההשפעות הפוטנציאליות שיש לבית הספר על האזור. אנו מציעים להיעזר במסגרת הקונספטואלית הרחבה של התמחות חכמה לצורך זיהוי הסקטורים הפוטנציאלים להתמחות באזור הגליל ולתמוך בתהליך ההתמחות.

להורדה
הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS