תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    פרסומים   חדשנות וצמיחה
פרסומים
ירושלים
סביבה וקיימות
ניהול הסכסוך
חדשנות וצמיחה
חיפוש במאמרים
חדשנות וצמיחה
פרויקט SPREE
SPREE: Servicizing Policy for Resource Efficient Economy, הינו פרויקט תלת שנתי תחת תוכנית הסביבה של האיחוד האירופאי (FP7), אשר החל ביולי 2012 ועתיד להסתיים ביוני 2015.

לחצו כאן לצפייה באתר הפרויקט.
 
מטרת הפרויקט הינה עיצוב חבילות מדיניות לצורך השגת דפוסי ייצור וצריכה ברי קיימא המתאפיינים במעבר מרכישת מוצרים לצריכה של שירותים (Servicizing), בשלושה סקטורים: מים, תחבורה וחקלאות-מזון. משמעות המעבר מרכישת מוצרים לצריכה של שירותים היא כי במקום שהצרכנים ירכשו מוצרים הם למעשה רוכשים את הפונקציה או התפקיד שהמוצר מספק. מטרת העסקאות בשוק היא מכירה של פונקציות ולא של מוצרים, לדוגמא, השכרת רכב במקום קנייתו (car to go), השכרת שירותי נסיעה באופניים במקום קניית אופניים (תל-אופן) או מכירת שירותי הדפסה במקום מכשירי הדפסה (Xerox).

צריכת שירותים במקום רכישת מוצרים משנה את טבע היחסים בין יצרנים לצרכנים בכך שהיא מספקת לצרכנים תמריצים להשתמש באופן יעיל יותר במשאבים, וליצרנים היא מספקת תמריץ להגדיל את הפרודוקטיביות ואיכות המוצר ולהאריך את חיי המדף שלו. העובדה שבאמצעות כלי אחד הן דפוסי הצריכה והן דפוסי היצור עשויים להשתנות על בסיס תמריצים כלכליים חזקים, יכולה להוביל לניתוק מוחלט (absolute decoupling) בין צמיחה כלכלית לבין פגיעה סביבתית. לפיכך, מדיניות לקידום המעבר למערכות של מתן שירותים חייבת להתחשב הן בפן היצרני והעסקי (אסטרטגיה עסקית, תשתיות, שרשראות ערך, שיווק ומכירות) והן בפן הצרכני (הכולל התייחסות להיבטים הנוגעים לפסיכולוגיה של הצרכן). כמו כן, המעבר לצריכת שירותים יכולה לקדם גם מטרות חברתיות בעלות ערך כמו שיפור איכות החיים.

בפרויקט לוקחים חלק 10 שותפים אקדמאיים וקובעי מדיניות מ-7 מדינות שונות (אנגליה, שוודיה, הולנד, ספרד, ליטא, פינלנד וישראל) במימון כולל של 2.5 מיליון יורו ובריכוז של מועצת המחקר של ליטא. מכון ירושלים לחקר ישראל, אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת בן גוריון בנגב הם שלושת השותפים הישראלים בפרויקט. מכון ירושלים לחקר ישראל, יחד עם אוניברסיטת תל אביב, הינו המנהל המדעי של הפרויקט. המכון יזם את הפרויקט והיה אחראי על גיבוש הקונסורציום וכתיבת הצעת המחקר, ובפרויקט עצמו הינו אחראי על הניהול השוטף של המחקר, היבטים הנוגעים לעיצוב מדיניות ומחקר ממוקד בתחום של ניידות ושל מים. צוות המכון כולל את מנהלת הפרויקט והמחקר יעל מרום ופרופ' ערן פייטלסון מהאוניברסיטה העברית המשמש כחוקר ראשי וראש הצוות המדעי של הפרויקט. ד"ר דן קאופמן, ראש המרכז למדיניות צמיחה וחדשנות במכון ומרצה בכיר במחלקה למנהל עסקים באוניברסיטת בן גוריון בנגב יהיה אמון על היבטים הנוגעים לחדשנות סביבתית.

פרויקט SPREE מורכב מארבעה שלבים: המשגה והגדרה מפורטת של מערכות מתן שירותים; מתודולוגיה ליצירתן של מערכות אלו הכוללת פיתוח מודל מבוסס-סוכנים (Agent Based Model) בכל אחד מהסקטורים; מקרי בוחן בכל אחת מהמדינות השותפות לפרויקט; ועיצוב חבילות מדיניות ליצירת וקידום מערכות אלה. התוצר המרכזי של הפרויקט יהיה "חבילות מדיניות לצורך מעבר לצריכת שירותים" אשר יסייעו בהשגת ניתוק מוחלט בין צמיחה כלכלית לפגיעה סביבתית תוך התחשבות בשיקולים חברתיים.
הקודם הבא
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS