הישארו מעודכנים

  סגור
  18 פברואר

  י"ג באדר א' | 2019 | 17:30

  נוצרים וציונים: על יחסי הגומלין בין התנועה האוונגליסטית וישראל

  • ללא תשלום
  • פתוח לקהל
  • מכון ירושלים למחקרי מדיניות, רד"ק 20
  • ללא תשלום
  • פתוח לקהל
  • מכון ירושלים למחקרי מדיניות, רד"ק 20
  נוצרים וציונים: על יחסי הגומלין בין התנועה האוונגליסטית וישראל
  לזכרו של דניאל רוסינג, מייסד ומנהל מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים
   
  לקראת טקס העברת שגרירות ארה"ב לירושלים מלאה ירושלים שלטי תמיכה בנשיא האמריקני דונלד טראמפ מטעם ארגון "ידידי ציון" שעוררו תמיהה בקרב רבים מתושבי העיר ששאלו: מיהם אותם ידידים נוצרים? מיהם המנהיגים האוונגליסטים שדיברו בטקס חנוכת השגרירות? מיהם הנוצרים המגיעים להתנדב בישובים היהודים ביהודה ושומרון? מהי המוטיבציה הדתית של  קהילות נוצריות ברחבי העולם לפעול בהתלהבות למען ישראל תוך הסתמכות על ההבטחה האלוהית והתנ"ך.  

  אין מדובר בתופעה חדשה לגמרי, אך בשנים האחרונות היא נוכחת יותר ויותר במרחב  הציבורי: בשלטי חוצות, בהקמת מוזיאון ידידי ישראל בירושלים, במפגני תמיכה סביב חג הסוכות שמארגנת השגרירות הנוצרית ובתמיכה הפוליטית בישראל בארצות הברית ובזירה הבין-לאומית.

  האם ניתן לדבר על נצרות ציונית? מה הסיבה לעניין הגדול של הנוצרים הללו במדינת ישראל? האם מדובר בקשר לעם, לדת היהודית, למורשת הדתית או לארץ? וכיצד החברה הישראלית והממסד השלטוני  מתייחסים לתופעה?

  למצגת של ד"ר אמנון רמון – הרצל וויליאם הכלר וראשית הקשר בין הציונות לנוצרים הציונים 

  למצגת של עומר יניב – מקומן של ישראל וירושלים בחוויית התייר האוונגלי

  כמדי שנה מרכז רוסינג לחינוך ודיאלוג ומכון ירושלים למחקרי מדיניות  עורכים ערב עיון לזכרו של  דניאל רוסינג. בשנת 2004 ייסד דניאל את "מרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים", שנועד לקדם שלום והבנה בין האוכלוסיות השונות בארץ, תוך דגש על הקהילות הנוצריות המקומיות, שהן מיעוט בתוך מיעוט בחברה הישראלית. לאחר פטירתו של דניאל בשנת 2010, הארגון הרחיב את פעולתו ושמו שונה, והוא נקרא כעת על שם מייסדו. כיום פעילות הארגון מתמקדת בחינוך ובמפגשים של נוער ומבוגרים במטרה לבנות יחסי כבוד ושוויון בין יהודים, נוצרים ומוסלמים בארץ הקודש.

  בערב העיון השנתי אנו נוהגים לדון בנושאים הקשורים ליחסי יהודים ונוצרים מקומיים, או נושאים המשפיעים על הקהילות הנוצריות בארץ. השנה בחרנו לעסוק בעולמם של הנוצרים הציונים וביחסי הגומלין המורכבים שלהם עם החברה הישראלית ומדינת ישראל.