ערן אבני
מאי 2007

ירושלים הייתה ועודנה מרכז דתי רוחני שאליו נשאו את עיניהם יהודים בכל הדורות. חלקם באו להתיישב בה וחלקם בחרו להיקבר באדמתה, בין השאר בגלל האמונה בתחיית המתים שתחל סמוך להר הבית בירושלים.

בית הקברות היהודי העתיק והמפורסם ביותר הוא בית הקברות על הר הזיתים. תחילת הקבורה בהר הייתה כבר בימי בית ראשון, לפני כ-3000 שנה. עדויות רציפות על הקבורה במקום קיימות החל מהמאה ה-15, כאשר בתקופת השלטון הירדני (1948-1967) הופסקה הקבורה בהר וחוללו קברים רבים. כיום נמצאים בהר, ע"פ ההערכות, בין 50 ל-100 אלף קברים ושטחו משתרע על פני כ-245 דונם. בעקבות הקושי בקבורה בהר הזיתים בימי מלחמת העצמאות הוקם בית קברות חלופי בשכונת סנהדריה ששטחו כ-27 דונם. באותה תקופה הוכנו גם שני בתי קברות ארעיים: בית קברות בחצר בית החולים שערי צדק (הישן) שבו נותרו עד היום מספר קברים ובית קברות בגבעת רם (שייח' באדר) ששטחו כ-8 דונם. בית הקברות בגבעת רם המשיך לשמש את העיר עד שנת 1951, בה הוחל בקבורה בהר המנוחות הסמוך לשכונת גבעת שאול. זהו בית הקברות המרכזי של ירושלים עד היום. הוא משתרע על שטח של כ-580 דונם וקבורים בו מעל 150 אלף איש. בית הקברות בהר הרצל כולל את קבריהם של גדולי האומה ואת החלקה הצבאית ומשתרע על שטח של כ-59 דונם. הוא הוקם בשנת 1949 עם העלאת עצמותיו של הרצל לארץ וקבורתן בהר וההחלטה על הקמת בית הקברות הצבאי בסמוך. שני בתי קברות יהודיים נוספים נמצאים באזור גיא בן הינום: בית הקברות סמבוסקי במורדות הר ציון ובית הקברות הקראי, סמוך לשכונת אבו תור.

הקבורה בירושלים מבוצעת ע"י 14 חברות קדישא שונות שהגדולות בהן הן "קהילת ירושלים" שהחלה לפעול בשנת 1939 ו"חברא קדישא – ספרדים".

שטח בתי קברות יהודיים בירושלים

מקורות: מועצת בתי העלמין היהודיים, מרכז המידע של הר הזיתים, חברה קדישא גחש"א "קהילת ירושלים" – ספר היובל
מכון ירושלים לחקר ישראל, עיבוד ממוחשב ממפת שימושי קרקע ומתצלום אוויר.