סגור

במלאת חמישה שבועות לטבח ביישובי עוטף עזה ופרוץ מלחמת חרבות ברזל, נראה שמערכת החינוך במזרח ירושלים נפגעה פגיעה משמעותית. מטרתו של מסמך מדיניות זה היא לשרטט תמונת מצב עדכנית של הנעשה במערכת החינוך במזרח ירושלים בחמשת השבועות הראשונים של המלחמה, להצביע על הקשיים העיקריים ולהציע המלצות ראשוניות להתמודדות עם הבעיות והאתגרים הניצבים בפני מקבלי ההחלטות והדרג הביצועי הבכיר בעיריית ירושלים, במשרד החינוך, במשרד ירושלים ומסורת ישראל, במשרד האוצר, במשטרת ישראל ובזרועות הביטחון השונות.

תאריך פרסום: 13 בנובמבר 2023
מחברים: ד"ר אמנון רמון

רקע

ביום שלישי, 07 בנובמבר 2023, ערך מכון ירושלים למחקרי מדיניות בשיתוף קרן נאומן מפגש אשר עסק בבעיות מערכת החינוך במזרח ירושלים בימי המלחמה ובתקופת החירום.

בסוף שנת 2022 למדו במערכת החינוך במזרח ירושלים כ-118 אלף תלמידים ערבים (יותר מכל תושבי הרצליה או כפר סבא). ניהול המערכת הזו הוא אחד הנושאים המורכבים והסבוכים ביותר המעסיקים את מקבלי ההחלטות ואת הדרג הביצועי הבכיר, במינהלת חינוך ירושלים בעירייה (מנח"י), במשרד החינוך (הן ברמת המחוז והן ברמת המטה), במשרד ירושלים ומסורת ישראל ובמשרדי ממשלה אחרים (אחד החשובים בהם הוא כמובן משרד האוצר).

במפגש נטלו חלק כ-100 משתתפים ועלו מספר קשיים מרכזיים אשר פוגעים באופן ניכר בתפקוד מערכת החינוך בתקופה זו, ביניהם העליה במפלס הפחד והמתח בין יהודים לערבים בעיר, הבעיות הקשות שהתעוררו במעברים מן השכונות מחוץ לגדר אל העיר, קשיי התנועה והמחסומים בדרך למוסדות הלימוד בתוך העיר, המצב הרגשי הקשה של התלמידים וצוותי ההוראה שחוששים לבטא את רגשותיהם וחששותיהם בבתי הספר, המחסור החמור במקלטים ובמרחבים מוגנים, ומה שנתפס בעיני תושבי מזרח ירושלים כשיטור יתר וגילויי אלימות מצד המשטרה כלפי תלמידים ומורים.

כפי שהזכרנו במסמכי המדיניות הקודמים, מהמפגשים עולה כי בתקופה זו מזרח ירושלים מצויה במצב עדין ורגיש ביותר של מתח אצור, שבשלב זה אינו מגיע עדיין לנקודת רתיחה, אך ייתכן שהיא הולכת ומתקרבת.  מטרת המפגשים היא להבין לעומק את תמונת המצב, ולגבש דרכי התמודדות כדי לתת מענה לתושבים, לשמור על זכויותיהם ולמנוע הסלמה בזירה רגישה זו. (ראו פירוט במסמך המלא)

למסמך המלא

 

צילום תמונה: יוסי זמיר, שתיל סטוק