הישארו מעודכנים

  סגור

  המרצים האורחים בכנס "קיימות עירונית – איך אפשר" 

   

  אורחי הכבוד בכנס השנתי של פרויקט קיימות עירונית לשנת 2016 היו ניל גורנפלו וכריסטיאן אִיוֹנֶה. 

  ניל גורנפלו, מנכ"ל Sherable, דיבר על כך שעתידן של הערים תלוי ביכולתן לפתח כלכלת שיתוף, המונחית על ידי ערכים סביבתיים וחברתיים.

  כריסטיאן איונה (LUISS LabGov and CO-Bologna),  דיבר על ה -"Co-City", והדגיש כי רשויות צריכות להפסיק לפחד לבזר כוח. רשויות לא צריכות לראות בעצמן יותר עובדות עבור הציבור, אלא עם הציבור, שהם co-designers של העיר.

  ניל גורנפלו –

  Neal Gorenflo

  נחשב לאחד הפעילים החדשניים והבולטים בעולם המניעים כלכלת שיתוף עירונית. גורנפלו הינו אחד המייסדים של Shareable, זירה מקוונת מרכזית לפעילי כלכלת שיתוף, והוא מייעץ בנושא לרשויות מקומיות מסיאול, דרך סן פרנסיסקו ועד אמסטרדם. הוא בעל תואר שני בהצטיינות מאוניברסיטת ג'ורג'טאון בתכנית לתקשורת, תרבות וטכנולוגיה.

  מרכיב מרכזי בחשיבתו של גורנפלו הינו הקהילה, המהווה מפתח לשינויי התנהגות שיבטיחו צריכה מבוקרת יותר ועתיד מקיים. הוא רואה עצמו ממובילי התמרת השיתוף (Sharing Transformation) אג'נדה המצמיחה תנועות עממיות (Grassroots) שמטרתן להתמודד עם האתגרים שהמוסדות הותיקים וההיררכיים של העידן התעשייתי כושלים בטיפול בהם. בין אמונות היסוד בהן ניל עוסק נמצאות שאלת יכולתם של היחידים לנהל את חייהם, שאלת הצורך בצמיחה כלכלית מתמדת וסדיקת האתוס החומרי המקשר בין בעלות על מוצרים ואושר. בין היתר היה גורנפלו שותף לארגון ה"סלונים" The Abundance League Monthly Salons שנערכו בסן פרנסיסקו בין השנים 2005-2010.

  חדשנותו והנהגתו זכו להכרה בכלי התקשורת המובילים בעולם ובכללם The Today Show, NBC Nightly News, CBS Sunday Morning, Wired, Fast Company, Christian Science Monitor, and Sunset Magazine. וכדובר מעורר השראה הוא מבוקש בכנסים המובילים בעולם.

  גורנפלו נחשב מוביל דעה בחוגים אקדמיים, בקרב אקטיביסטים, אצל בעלי תפקידי מפתח ברשויות מקומיות מהמובילות בעולם ואף בין אנשי חברות הזנק. בין היתר ייעץ ל- the Institute for the Future באוניברסיטת סטנפורד, לתאגיד Lowe's Home Improvement, לחברות הזנק כמו Moogul.com ולמיזמים כמו US Solidarity Economy Network, OuiShare, Peers.

  גורנפלו הינו מחבר משותף של הספרים Share or Die: Voices of The Get Lost Generation in the Age of Crisis  ו Policies for Shareable Cities , המדריך הראשון לכלכלת שיתוף.  פרסומיו מופיעים בכתבי עת נחשבים כגון YES! Magazine7×7 MagazineThe Urbanist ובאסופותThe Wealth of the CommonsOpen Design Now, and Enabling City.

  כריסטיאן אִיוֹנֶה –

  Christian Iaione

  אִיוֹנֶה הינו משפטן בינלאומי המומחה בשלטון מקומי שיתופי (Collaborative Urban Governance). פרופסור חבר למשפט ציבורי באוניברסיטת ג'וליאלמו מרקוני ברומא, עמית במרכז לחוק עירוני באוניברסיטת פורדהם (Fordham University) ופרופסור אורח לממשל של המרחב הציבורי (Governance of the Commons) ב- LUISS Guido Carli, שם הוא מנהל את LabGov – LABoratory for the GOVernance of the Commons.

  אִיוֹנֶה עובד עם ערים מכל רחבי העולם במטרה לפתח תשתית לבניית קהילה וניהול טוב יותר של מרחב ציבורי. הוא עוסק בניהול הטובין המשותפים (Commons) בדגש על טובין משותפים עירוניים וטובין משותפים של ידע, כלכלת שיתוף (Sharing Economy), כלכלה שיתופית  (Collaborative Economy), חדשנות חברתית ושותפות בטובין פרטיים וציבוריים.

  כיום אִיוֹנֶה מנהל את השלב השני של פרויקט הנכסים המשותפים של בולוניה Co-Bologna ובמסגרת זאת היה מנהל-משותף של IASC (כנס האגודה הבינלאומית ללימודי המרחב המשותף “The City as a Commons“) ואת LabGov במסגרתו הוא מקדם ברחבי איטליה והעולם חשיבה מחודשת על המרחב העירוני כטובין ציבוריים.

  בין הפרויקטים שהוא מקדם במסגרת Co-cities, פרויקט Co-Mantova שהיה הראשון לחבר שיתופי פעולה לפיתוח כלכלי מונחה קהילתית המבוססים על נכסים משותפים של תרבות, ידע, סביבה ועירוניות, על כלכלת שיתוף וחדשנות חברתית.

  בין השנים 2011-2013 ניהל את פרויקט City as a Commons  והיה חבר בקבוצת העבודה שהכינה את Bologna Regulation on public collaboration for urban commons. המסמך מספק קווים מנחים כיצד לערב פעילים אזרחיים בפרויקטים להחייאת העיר כמרחב ציבורי, תוך שימוש בקישוריות בין תושבים להעצמה הדדית. הרגולציה המהפכנית הזו מתווה מספר עקרונות מרכזיים: אמון הדדי בין תושבים ובין תושבים לבין הפקידות, שקיפות וקיימות. הרגולציה של בולוניה היא בלתי-היררכית באופן רדיקלי. תושב, ללא קשר לתאריו או מעמדו, יכול לצאת ביוזמה ולצפות להתייחסות מצד הפקידות. כל יוזמה תטופל באופן פרטני ע"י הסכם לשיתוף פעולה שמבטיח שהאזרח והפקיד יישארו אחראיים זה לזה וליוזמה. העיר אחראית לעידוד יצירתיות, חדשנות חברתית  ולכידות חברתית ולשם כך עליה לספק לתושבים נתונים, כלים וקישוריות דיגיטלית.

  משנת 2015 הוא מוביל את Battipaglia Collabora, תכנית אסטרטגית עירונית המתבססת על חדשנות חברתית, התחדשות של התרבות, הסביבה והשטחים העירוניים המשותפים וכלכלת שיתוף. במסגרתה הוא מארגן תושבים וארגונים לפעול ביחד כנגד ארגונים פליליים כדוגמת המאפיה.

  אִיוֹנֶה פרסם מספר מאמרים בנושא חוק ציבורי ומנהלי בדגש על שימושי קרקע, טובין חברתיים והמרחב הציבורי (commons) שירותי ציבור וחוזים ציבוריים, חקיקה עירונית וממשל מקומי. הוא חיבר את הספרים

  • The in house publicly-owned companies. Contribution to the principle of self-organization and self-production of local governments
  • The regulation of urban mobility
  • היה כותב-שותף של: Italy of the Commons.