הישארו מעודכנים

  סגור

  הודעה לתקשורת – יום ירושלים 2023

  מתאוששת מהקורונה: ירושלים הכפילה בשנת 2022 את מספר התיירים מחו"ל בהשוואה לשנה שקדמה לה

   

  לרגל אירועי יום ירושלים, העומדים השנה בסימן 56 שנה לאיחוד העיר, מפרסם מכון ירושלים למחקרי מדיניות את ה"שנתון הסטטיסטי לירושלים 2023", המציג תמונת מצב עדכנית וכוללת של מצב העיר.  

  השנתון הוצג בפני ראש העיר ירושלים, משה ליאון, על ידי יו"ר הוועד המנהל של מכון ירושלים למחקרי מדיניות, דן הלפרן יחד עם מנכ"ל המכון, ד"ר דוד קורן; ראש צוות מידע ונתונים, יאיר אסף-שפירא. בהמשך צפויים לקבל את השנתון גם שרים, חברי כנסת ובכירי ממשל.

  מהשנתון עולה כי ירושלים מתאוששת ממשבר התיירות בעקבות מגיפת הקורונה שפקד אותה והעיר מציגה עלייה במספר התיירים ובמספר הלינות לשיעור של פי 10 מזה של שנת 2021, לרמה של 673,600 תיירים, ו-2.39 מיליון לינות תיירים (לעומת 2.17 בתל אביב).

  מאחר שהתיירות מהווה מקור מרכזי לתעסוקת גברים ערבים בירושלים, ניכרת בהתאם גם עלייה חדה בשיעור ההשתתפות של קבוצת אוכלוסייה זו בכוח העבודה, שהגיע בשנת 2022 לשיעור של 81% – יותר מאשר לפני פרוץ המגיפה בשנת 2019 אז עמד על 78% ו-69% בשנת 2021.

   

  משה ליאון, ראש עיריית ירושלים:

  "ירושלים נמצאת בעיצומה של מהפכה שאותותיה כבר נראים בשטח: העיר בפריחה וצמיחה והעסקים והתיירות גואים. ירושלים במקום ראשון בישראל בהתחדשות עירונית, ובתחום הדיור נרשמה עלייה של פי 3 בהיתרי הבנייה החדשים. הרחובות מרהיבים ומטופחים, וצעירים ממרכז הארץ שוב החלו לבוא בשעריה, לצד ענקי היי-טק מהארץ ומהעולם שמביאים עמם תעסוקה איכותית. נראה כי כבר אין ספק בדבר היות ירושלים 'הדבר הבא של ישראל!'."

  ד"ר דוד קורן, מנכ"ל מכון ירושלים למחקרי מדיניות:

  "מזה כמעט 40 שנה, מכון ירושלים למחקרי מדיניות אמון על הכנת השנתון הסטטיסטי לירושלים. השנתון משקף את תמונת המצב בבירת ישראל במכלול היבטים ואת מגמות השינוי לאורך זמן, ומהווה את 'גולת הכותרת' של הפעילות המחקרית של המכון. לאחר שלוש שנות קורונה לא פשוטות, שפגעו באופן אנוש בתיירות הנכנסת לעיר, משמח לראות כי ירושלים חוזרת בהדרגה למשוך אליה תיירות במספרים שהכרנו לפני פרוץ המגפה. במקביל, ניתן לשאוב עידוד ממגמות חיוביות נוספות, למשל העובדה שירושלים היא היעד המועדף על עולים חדשים וכן נתונים המלמדים על התחזקות מטרופולין ירושלים ויצירת קשרי זיקה הדוקים בין ירושלים ליישובים סביבה בהיבטי חיים רבים, ובהם תעסוקה, חינוך, בילוי ופנאי."

  להודעה המלאה

   

  עיקרי הדברים

  מתקרבת למיליון | ירושלים שומרת על מעמדה כעיר הגדולה בישראל – בשנת 2021 מנתה אוכלוסיית העיר 966,200 תושבים, פי שניים מאשר תל אביב

  מטרופולין ירושלים במגמת צמיחה | למעלה מ- 1.4 מיליון תושבים המתגוררים בירושלים וב-80 יישובים סביב העיר

  עלייה | בשנת 2021 מספר העולים החדשים שבחרו בירושלים כמקום מגוריהם הראשון היה הגבוה מבין כלל ערי ישראל ועמד על 3,700 עולים 

  בנייה | בשנת 2022 ניתנו כ- 7,300 היתרי בנייה חדשים, ההיקף הגבוה ביותר עד כה

   
            לקריאת הפרסום המלא