הישארו מעודכנים

  סגור
  22 ספטמבר

  | 2020 | 17:00

  חשיפת מחקר – מגזר שלישי

  • ללא תשלום
  • מתקיים בעברית
  • פתוח לקהל
  • דיגיטלי
  • ללא תשלום
  • מתקיים בעברית
  • פתוח לקהל
  • דיגיטלי
  חשיפת מחקר – מגזר שלישי

  המגזר השלישי בירושלים, כחלק מהחברה האזרחית, מהווה נכס אדיר לעיר

  לארגוני המגזר השלישי כוח פוליטי, כלכלי ואזרחי חשוב בעיר הבירה של ישראל. ארגונים אלו הם חלק בלתי נפרד מהאקוסיסטם של ירושלים כעיר ממשל: הם מנהלים יחסי גומלין שוטפים ומגוונים עם משרדי הממשלה, הכנסת והעירייה, ועם שחקנים נוספים ברשת הממשלית, כגון מכוני מחקר, ארגונים בינלאומיים ותקשורת.
  המחקר מנתח את האתגרים שעומדים בפני ארגוני המגזר השלישי בירושלים וממליץ להקים תשתית עירונית לשגשוגם באמצעות סל כלים יישומיים הכולל פיתוח יכולות מקצועיות, התאמות רגולטוריות, ביסוס קשרי העבודה בין ארגוני המגזר השלישי ועוד.

   

  ד"ר שרית בן-שמחון פלג הציגה את מחקר מגזר שלישי בירושלים.

  המחקר מציע מערך של צעדים מעשיים לחיזוק ארגוני המגזר השלישי בירושלים. ההמלצות מוצגות בחלוקה לשלוש קטגוריות מרכזיות:

  1. פיתוח יכולות מקצועיות — כלים שיוכלו לתמוך ולחזק את הארגונים גופים מקצועיים, צומחים ועצמאיים.
  2. חיזוק וביסוס הקשרים שבין הארגונים לבין עצמם ובין הארגונים לעירייה —צעדים שיוכלו לחזק ולהפרות את הקשרים ההדדיים בין הארגונים ולחזק את שיתופי הפעולה שבין הגופים המוניציפליים וארגוני המגזר השלישי בירושלים.
  3. התאמות ושינויים בתחום הרגולציה — הקלות ותמריצים כלכליים שונים במיסים והיטלים אחרים.   

  למצגת המלאה

  תגובות

  ענת מופקדי, מנכל"ית אנו

  המחקר שם זרקור על המגזר השלישי, אשר בשגרה פחות שמים להשפעה המשמעותית שיכולה להיות לו. זיהוי ההון האנושי של המגזר השלישי יכול להועיל לעיר בתחומים שונים. הקמת בית עמותות היא יוזמה חשובה מאד, שתוכל לייצר תהליכים משמעותיים לטובת העיר. נושא חשוב נוסף שיש לקדם הוא החזרת הפילנתרופיה לעיר. לעירייה יש תפקיד משמעותי בביצוע משימה זו.

  אלדד וייל, מנכ"ל מרכז צעירים ירושלים

  חברה אזרחית יכולה להיות פרופסיה בפני עצמה, זהו תחום שניתן ללמוד אותו בצורה מקצועית ואקדמית, מה שלא קיים היום. זה יכול להביא בשורה גדולה לעיר. בית עמותות צריך להיות כדוגמת מה שנמצא בכניסה ללוד – שם נמצא בית העמותות הגדול בארץ. זהו משאב כלכלי גדול עבור העיר לוד. בית העמותות שם מיושב בעקרו על ידי החברה למתנ"סים, אשר קיבלה תמרוץ כלכלי משמעותי בעקבותיו היא עזבה את ירושלים ועברה לשם.

  העיר ירושלים צריכה לייצר מסלול שמתייחס לעמותות כמעסיק גדול ומשמעותי. בנוסף, כדאי שהעירייה תקים מסלול המטפל בתחום החברה האזרחית, על מנת להבין כיצד ניתן לפנות לסקטור הזה ולקדם אותו.

   

  בשנים האחרונות פרסם המכון סדרת מחקרים בנושא החברה האזרחית והמגזר השלישי, כמו גם לגבי החברה האזרחית במזרח ירושלים – לאור השערה, שהוכחה לאחר מכן – כי למגזר זה כח כלכלי משמעותי בעיר. ראו גם סיכום שולחן עגול לאנשי מקצוע בנושא המגזר השלישי בירושלים. האירוע מתקיים במסגרת סדרת אירועי "חשיפת מחקר" של מכון ירושלים.