הישארו מעודכנים

  סגור
  07 דצמבר

  | 2017 | 17:00

  צוות החשיבה למזרח ירושלים – מפגשי שנת 2017

  • ללא תשלום
  • למוזמנים בלבד
  • מכון ירושלים למחקרי מדיניות, רד"ק 20
  • ללא תשלום
  • למוזמנים בלבד
  • מכון ירושלים למחקרי מדיניות, רד"ק 20
  צוות החשיבה למזרח ירושלים – מפגשי שנת 2017

  להלן סיכום כל מפגשי צוות החשיבה לשנת 2017:

  7.12.17 – השכלה גבוהה במזרח ירושלים

  אחמד אסמר, חוקר המכון, תיאר את השינויים שחלו בתחום ההשכלה הגבוהה במזרח ירושלים בשנים האחרונות: העלייה במספר הפונים ללימודים במוסדות להשכלה גבוהה ישראליים ובראשם האוניברסיטה העברית, הקשיים בהם נתקלים בוגרי בתי הספר במזרח ירושלים שנבחנו בבחינות הבגרות הפלסטיניות [התווג'יהי] הרוצים להתקבל לאוניברסיטה העברית, קשיי ההסתגלות למסגרת החדשה והדרך הקשה למצוא תעסוקה הולמת בשוק העבודה הישראלי.
   

  18.5.17 מתן שירותים ופיתוח קהילה – פרויקט אגן הקדרון 

  מפגש עם עידית אל-חסיד וסיגלית גבעון-פדידה מחברת קומיוניטי בנושא פרויקט אגן הקדרון והשלכותיו במזרח ירושלים. השתיים הציגו את פעילות החברה עבור רשות הניקוז באגן הקדרון ואת הפעילות הקהילתית-חברתית הענפה שהחברה שותפה לה בקהילות של הכפרים והשכונות שנמצאים באגן הקדרון בהמשך לתכנית האב לשיקום הנחל. מדובר בפרוייקטים חברתיים-קהילתיים שאפשר ללמוד מהם על תחומים  נוספים ומתן שירותים במזרח ירושלים בכלל. 
   

  2.3.17 מעמד התושבות של ערביי מזרח ירושלים

  מפגש עם עו"ד אליאס ח'ורי מעורכי הדיון הבולטים והוותיקים הפועלים במזרח ירושלים שהרצה על הקשר בין משפט, מעמד התושבות של ערביי מזרח ירושלים , ענייני נדל"ן ונושאי תכנון ובנייה. עו"ד ח'ורי הרצה על שורשי המצוקה והמחסור העצום בדיור לתושבי מזרח ירושלים ועל הדרכים להתמודד עם המשבר בתחום מרכזי וחשוב זה.    
   

  16.2.17 פעילות בתי הדין השרעיים בירושלים

  מפגש עם ד"ר עידו שחר מאוניברסיטת חיפה על הנושא: "בין שני בתי דין שרעים: פלורליזם משפטי בירושלים".  ההרצאה עסקה בפעילות שני בתי הדין השרעיים הפועלים בירושלים – בית הדין הישראלי במערב העיר ובית הדין הירדני במזרחה והיחסים המורכבים שהתפתחו ביניהם במשך השנים מאז 1967. המרצה עמד על ההשפעות של מציאות מורכבת זו על חיי התושבים הערבים במזרח ירושלים. 
   

  1.1.17  בריאות וקופות חולים במזרח ירושלים

  מפגש עם פרופ' יוסף פרוסט, לשעבר מנהל המחוז של קופת חולים הכללית, המלמד היום במכללת הדסה. פרופ' פרוסט  הציג את נושא הבריאות ופעילות קופות החולים במזרח ירושלים. בנושא חשוב זה חלה מהפכה בעשור האחרון: נפתחו מרפאות חדשות, שחלקן כולל ציוד משוכלל, שופר השירות לתושבי מזרח ירושלים ונוצרה תחרות בין קופות החולים המבקשות לצרף אליהן כמה שיותר מבוטחים חדשים. המרצה סקר וניתח את התופעות החיוביות והשליליות הנקשרות לתהליך זה.