הישארו מעודכנים

  סגור
  22 נובמבר

  | 2023 | 17:00

  מפגש צוות החשיבה: על נשים (וגם גברים) במזרח ירושלים בתקופת המלחמה ומצב החירום

  • ללא תשלום
  • מתקיים בעברית
  • מקוון
  • ללא תשלום
  • מתקיים בעברית
  • מקוון
  מפגש צוות החשיבה: על נשים (וגם גברים) במזרח ירושלים בתקופת המלחמה ומצב החירום

  כחלק מסדרת מפגשים שקיים מכון ירושלים למחקרי מדיניות, בשיתוף קרן פרידריך נאומן לקיום החירויות, התכנס מפגש חשיבה של פורום מזרח ירושלים בנושא: 
  נשים (וגברים) במזרח ירושלים בתקופת המלחמה ומצב החירום.

  המפגש התקיים ב-22.11.23, יום רביעי, בין השעות 17:00-19:00, בזום.
  המפגש היה מלווה בתרגום סימולטני מעברית-לערבית, ולהפך.

  מאז פרוץ המלחמה ב-7.10.23 שורר במדינה ובמזרח ירושלים מצב חירום מתמשך. בספרות המחקרית מקובל להניח שתקופת מלחמה ומצב החירום משפיעים באופן שונה על קבוצות ומגזרים שונים בחברה, וכן כי במצבי חירום נשים נמצאות במצב פגיע יותר מגברים. כאשר בוחנים את השפעות מצב החירום במזרח ירושלים עולה סוגיית "הצטלבות מיקומי שוליים": המפגש בין החברה המזרח ירושלמית של תושבות (שאינן אזרחיות), שנמצאות במידה רבה בפריפריה של החברה הישראלית והמעמד השולי יחסית של הנשים במזרח העיר.

  במפגש זה הזמנו נשים מזרח ירושלמיות לתאר כיצד המלחמה ומצב החירום משפיעים עליהן במגוון תחומי חיים: ביטחון אישי, תעסוקה, חינוך, רווחה, מיצוי זכויות, יחסים בתוך המשפחה ועוד. כמו כן, בשנים האחרונות ניתן לראות ניצנים של פעילות ארגוני נשים במזרח העיר ופעילות של ארגוני חברה אזרחית שעוסקים במזרח ירושלים בנושאים האלו. בנוסף, במפגש שמענו על יוזמות חברתיות ודוגמאות של מעורבות חברתית נשית בעת הזו ושאלנו מה קורה לפעילות הנשית במזרח ירושלים בתקופת המלחמה והחירום.

  את המפגש פתחה ד"ר נסרין חדאד חאג' יחיא, שסקרה את השפעות המלחמה על נשים ממגזרים שונים בישראל, בדגש על ירושלים.

  ד"ר נסרין חדאד חאג' יחיא היא חוקרת בכירה, לשעבר מנהלת את התוכנית לחברה ערבית במכון הישראלי לדמוקרטיה. נסרין הינה מומחית בניתוח תוכניות פיתוח ממשלתיות, בתחום שוק העבודה, בתחומי חינוך פורמלי ובלתי-פורמלי וביחסי מדינה-מיעוט. היא מחזיקה בתואר שני בחינוך וגיאוגרפיה מאוניברסיטת תל אביב, ועבודת הדוקטורט שלה מאוניברסיטת תל אביב התמקדה בתופעת "חוסר המעש" בקרב הדור הצעיר של החברה הערבית בישראל. נסרין הינה שותפה מייסדת בחברת הייעוץ והמחקר NAS, שותפה בקרן פורטלנד ישראל וחברת הנהלה בארגוני חברה אזרחית מגוונים. ד"ר חדאד חאג יחיא נבחרה ע"י גלובס, דה-מרקר וידיעות כאחת המשפיעות בעקבות מחקריה פורצי הדרך שהשפיעו רבות על המדיניות הממשלתית בעשור האחרון.

  בעקבות המפגש, כתבו ז'אן בן כליפא ונוי מורדקוביץ' מסמך ובו המלצות מדיניות בנושא.

  למסמך המלא

  לאירועים קודמים בסדרה