רבים מתושבי ישראל מנצלים את חופשת הפסח ליציאה לנופש ולטיולים. כיאה למסורת הנדידה של עם ישראל במדבר ולאורך ההיסטוריה, רבים מתושבי ישראל מטיילים בימי החג ברחבי הארץ או טסים ליעדים שונים בעולם. התורים בעמדות לחידוש הדרכונים במשרד הפנים ובעמדות ביקורת הדרכונים בנתב"ג מעידים כי רבים מבלים את חופשתם בחו"ל, אך מתברר כי רבים עוד יותר מבלים את חופשתם בארץ. מנתוני הסקר החברתי שעורכת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בשנת 2008 51% מהישראלים (בני 20+) יצאו לנופש או לטיול בארץ שכלל לינה מחוץ לבית (ב-12 החודשים שקדמו לראיון), לעומת 31% שיצאו לנופש או לטיול בחו"ל.

הנתונים מצביעים על כך שבקרב האוכלוסייה היהודית ישנו קשר בין מידת הדתיות לבין שיעור היוצאים לנופש או לטיול בארץ. 58% מהחילונים יצאו לנופש או טיול בארץ בשנה האחרונה בהשוואה ל-55% מהדתיים ורק 46% מהחרדים.
כפי שניתן היה לצפות, למצב הכלכלי יש השפעה על החלטה לצאת לנופש. מנתוני הסקר עולה כי 68% מקרב תושבי ישראל אשר היו מרוצים מאד ממצבם הכלכלי יצאו לנופש בארץ בשנת 2008. זאת לעומת 58% מאלו שהיו מרוצים ממצבם הכלכלי, 44% מהתושבים שהיו לא כל כך מרוצים, ורק 23% מהתושבים שלא היו מרוצים כלל ממצבם הכלכלי.

מהשוואה בין תושבי הערים הגדולות עולה כי 48% מתושבי ירושלים יצאו לנופש או לטיול בארץ בשנת 2008 לעומת 55% מתושבי תל אביב-יפו, 53% מתושבי ראשון לציון, 52% מתושבי אשדוד ו-47% מתושבי חיפה.
בקרב אוכלוסיית ירושלים – האוכלוסייה היהודית נופשת או מטיילת בארץ הרבה יותר מהאוכלוסייה הערבית – 59% מהיהודים יצאו לנופש או לטיול בארץ בשנת 2008 לעומת 24% בלבד מהערבים.

מקור: הסקר החברתי 2008, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.