תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   חדשות המכון
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
חדשות המכון
מחקר חדש קובע: שילוב נשים ערביות בשוק התעסוקה יצמיח את כלכלת ירושלים במאות מיליוני שח בשנה
בשנת 2016 עמד שיעור הנשים הערביות המשתתפות בכוח העבודה בירושלים בטווח הגילים 25-64, על %22 בלבד לעומת %35 בקרב נשים ערביות בישראל.
מטרתו של דו"ח זה היא להעריך את התרומה הכלכלית הגלומה לירושלים בכניסת נשים ערביות תושבות העיר, אשר אינן מבקשות עבודה כיום, לשוק העבודה.
להרחבה
מכון ירושלים חוגג ב-2018 40 שנים להיווסדו
הידעתם? מכון ירושלים הוקם ב-1978 והוא אחד ממכוני המחקר והחשיבה הראשונים בישראל!
יש לכם מה לספר על מה שלמדתם מאיתנו? ביקור שהיה לכם משמעותי, חוקרים שהכרתם ועוררו בכם השראה? נשמח להיות נוסטלגים ולהתרגש. כתבו לנו
להרחבה
25% מתלמידי ישראל משוייכים למחוז החרדי במשרד החינוך. כיצד הוא מתפקד מאז הקמתו ב-2014?
ספר זה הוא ניסיון ראשון לבחון את התהליכים המתרחשים בתהליך הקמתו של המחוז החרדי במשרד החינוך. המחוז, המפקח על כ־%25 מתלמידי ישראל, הוקם בשנת 2014. עצם הקמתו מהווה שינוי מהותי ביחסים המורכבים שבין מדינת ישראל לבין מערכת החינוך החרדית, ומצריכה, משני הצדדים, תהליך בנייה של מערכת יחסי עבודה בריאה ויעילה. הקמת המחוז ועלייה בסדר גודל של מספר המפקחים בו, עשויה להעיד על תהליכי השינוי שעוברים על החברה הישראלית ביחסה לחברה החרדית. תהליכים משמעותיים אלה מתקבלים בציבוריות החרדיות בשניות בשל הצורך האמיתי בפיקוח חינוכי־פדגוגי מחד גיסא, אל מול התערערות האוטונומיה החינוכית של מערכת החינוך החרדית, מאידך גיסא.

היכנסו לקובץ המחקר באתר המכון בנושא חקר החברה החרדית.
להרחבה
פורסם השנתון הסטטיסטי לחברה החרדית -2017
השנתון הסטטיסטי לחברה החרדית סוקר נתונים אודות דמוגרפיה חרדית, דפוסי הבחירות לכנסת, מערכת החינוך, דפוסי תעסוקה, היקף העוני, רמת חיים ואורחות חיים. השנתון, תוצר של שיתוף פעולה בין מכון ירושלים למחקרי מדיניות והמכון הישראלי לדמוקרטיה, נערך על ידי החוקרות ד"ר מאיה חושן ודפנה שמר ממכון ירושלים לצד ד"ר לי כהנר וגלעד מלאך מהמכון הישראלי לדמוקרטיה.
להרחבה
האם הצהרתו של דונאלד טראמפ מועילה למדינת ישראל?
בירושלים שכנו 13 שגרירויות עד 1980. מדוע הן יצאו מירושלים, ואיך צפויה הצהרת טראמפ להשפיע על העתיד?
צפו בראיון של חוקר המכון ד"ר אמנון רמון לחדשות כאן 11.
להרחבה
פורסם על נתונייך 2017: מגמות ונתונים אודות ירושלים, מאת ד"ר מאיה חושן ומיכל קורח
על נתונייך ירושלים משרטט תמונה עדכנית ותמציתית של המצב הקיים בעיר ומגמות השינוי במגוון רחב של נושאים: אוכלוסייה, תעסוקה, חינוך, בינוי, תיירות ועוד.
להרחבה
ישיבות תיכוניות חרדיות, תיאור וניתוח מצב
הרחבת המסלול של ישיבות תיכוניות חרדיות עשוי לסייע במידה ניכרת להצלחתם של חרדים המבקשים ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה ולהצטרף אל שוק העבודה. המחקר מצביע על ההתנגדות הרבנית והחסמים החברתיים, הקיימים בקרב ציבור החרדי, לבחירה בישיבה תיכונית חרדית כמסלול אלטרנטיבי לישיבה הקטנה.
להרחבה
מכון ירושלים מודיע על קבלת מתנה נדיבה מקרן משפחת בלום
המתנה מיועדת להרחבת תכניות ההדרכה והמחקר במרכז מילקן לחדשנות של המכון, במטרה לסייע למדינות אפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית להגיע לצמיחה כלכלית על-ידי פיתוח בר-קיימא.
להרחבה
דרך לסיום הסכסוך בהר הבית: ספר חדש של פרופ' רייטר
פרופ' יצחק רייטר מנתח 14 סכסוכים במקומות קדושים בארץ ומציע ארגז כלים למניעת סכסוכים, לניהולם ולפתרונם. הספר יצא לאחרונה בהוצאת רוטלדג' הפועלת מלונדון וניו-יורק
להרחבה
לרכישה: "תושבים, לא אזרחים"
הספר, מאת ד"ר אמנון רמון (בהשתתפות פרופ' יעל רונן) הוא פרי מחקר ראשוני ומפורט המתמקד במעמדם החברתי והמשפטי של ערביי מזרח-ירושלים וגלגוליו ב-50 השנים האחרונות. הספר מציע חומר למחשבה ולחשבון נפש בנושא שנדחק לקרן זווית 50 שנה לאחר "איחוד העיר": מדוע ערביי מזרח-ירושלים הפכו לתושבי-קבע ולא לאזרחים?
להרחבה
 הבא 1 2 3 4 5 
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS