הישארו מעודכנים

  סגור
  07 נובמבר

  | 2022 | 09:00

  פורום הכשרת בכירי עיריית ירושלים – כלכלה ותעסוקה

  • למוזמנים בלבד
  • מכון ירושלים למחקרי מדיניות, רד"ק 20
  • למוזמנים בלבד
  • מכון ירושלים למחקרי מדיניות, רד"ק 20
  פורום הכשרת בכירי עיריית ירושלים – כלכלה ותעסוקה

  ירושלים היא העיר המורכבת ביותר בישראל. עיריית ירושלים נדרשת להתמודד עם אתגרים דמוגרפיים, כלכליים, חברתיים וחינוכיים המשתנים תדיר. מכון ירושלים למחקרי מדיניות חוקר את העיר מזה למעלה מ-40 שנה, צבר ידע וניסיון רב שסייע להעברת הכשרה מגוונת לבכירי עיריית ירושלים, שמזמינה צלילה לעומקם של האתגרים השונים.

  מטרת ההכשרה הייתה להציע לקובעי מדיניות בעירייה מספר נקודות מבט אודות העיר, כפי שאלה משתקפות בעיניהן של הקהילות השונות בעיר, אגב המחשת פרספקטיבות אלה ׳בשטח׳. בנוסף לכך, התוכנית ביקשה להציע העמקה בסוגיות מהותיות בעיר (כמו למשל תכנון, מרחבים משותפים ומעורבים, איזון בין צרכים של קהילות שונות וכדומה), על בסיס נתונים איכותיים ומחקריים – על מנת להציג את האפשרות לחיזוק הממשקים בין האגפים השונים של העירייה בתחומי עשייה שונים.

  מפגש זה, הרביעי בסדרת ההכשרות לבכירי העירייה, עסק בכלכלה ובתעסוקה בירושלים. המפגש הראשון הוקדש לאתגרים של צפיפות, תכנון והתחדשות עירונית בירושלים, המפגש השני עסק במרחבים מעורבים-משותפים בירושלים והמפגש השלישי בתקשורת ועיר ממשל.


  היום נפתח במרכז עמותת קעליטה, המסייעת לעולים דוברי צרפתית בישראל להתבסס ולמצוא תעסוקה בארץ. שאול אמסטרדמסקי, ראש הדסק הכלכלי של כאן 11, הרצה על שוק התעסוקה המשתנה בעקבות מגפת הקורונה, בדגש על שוק התעסוקה בירושלים.

  לאחר ההרצאה, המשתתפים צעדו דרך רחוב יפו אל בניין כלל שבו נמצאת המרפסת של מוסללה, קהילת יוצרים ירושלמית הפועלת כמעבדת מחקר לחיים עירוניים מקיימים. במרפסת נערכו סיור והדרכה על המקום והתפתחותו כחלק מבניין כלל ועל שלל הפרויקטים שמתקיימים בו כיום. גולת הכותרת הייתה סדנת התססות, בשיתוף קבוצת מצילות המזון. הסדנה עסקה במזון שאנו אוכלים, מה המזון עובר עד שהוא מגיע לצלחתנו ואיפה בתהליך זה הוא נזרק. כמו כן, המשתתפים התנסו בהתססת כרוב שנותר בשולי השוק הסיטונאי.

  לאחר הפעילות, התקיים פאנל בנושא "תעסוקה בראי אוכלוסיות בירושלים", בהנחיית יאיר אסף-שפירא, ראש צוות מידע ונתונים במכון. 
  בפאנל השתתפו –

  ד"ר איתן רגב, סמנכ"ל המחקר במכון החרדי למחקרי מדיניות
  אווה כהן, אחראית תחום תעסוקה בקעליטה
  וואפה איוב, מנהלת מרכז ריאן בירושלים (מרכז סיוע להשתלבות בתעסוקה)
  איציק עוזר, מנהל פיתוח עסקי ברשות לפיתוח ירושלים
  גיל ריבוש, סמנכ"ל העירייה וראש מנהל קהילה

  לאחר הפאנל, ניצן פייביש, מנהל התכנית וחוקר בצוות חברה ואוכלוסיות במכון ירושלים, אמר דברי סיכום.


  יום זה הוא חלק מתכנית הכשרת פורום מנהלי אגפים בעיריית ירושלים אשר מטרתה הינה העמקה בסוגיות מהותיות בעיר, חיבור והיכרות עם תחומי עשייה ודעת שונים בעיר והדגמת נושאים שונים מתוך השטח, וכן קידום שיח פנימי בין האגפים, חיזוק הממשקים בין תחומי העשייה השונים בעירייה וגיבוש הנהלת העירייה לטובת מטרות משותפות.


  תמונות מהאירוע