הישארו מעודכנים

  סגור
  07 יולי

  | 2022 | 09:00

  פורום הכשרת בכירי עיריית ירושלים – נקודות מפגש ומרחבים משותפים בירושלים

  • למוזמנים בלבד
  • מינהל הקהילתי מורשה, שבטי ישראל 22, ירושלים
  • למוזמנים בלבד
  • מינהל הקהילתי מורשה, שבטי ישראל 22, ירושלים
  פורום הכשרת בכירי עיריית ירושלים – נקודות מפגש ומרחבים משותפים בירושלים

  ירושלים היא העיר המורכבת ביותר בישראל. עיריית ירושלים נדרשת להתמודד עם אתגרים דמוגרפיים, כלכליים, חברתיים וחינוכיים המשתנים תדיר. מכון ירושלים למחקרי מדיניות חוקר את העיר מזה למעלה מ-40 שנה, צבר ידע וניסיון רב שסייע להעברת הכשרה מגוונת לבכירי עיריית ירושלים, שמזמינה צלילה לעומקם של האתגרים השונים.

  מטרת ההכשרה הייתה להציע לקובעי מדיניות בעירייה מספר נקודות מבט אודות העיר, כפי שאלה משתקפות בעיניהן של הקהילות השונות בעיר, אגב המחשת פרספקטיבות אלה ׳בשטח׳. שנית, התוכנית ביקשה להציע העמקה בסוגיות מהותיות בעיר (כמו למשל תכנון, מרחבים משותפים ומעורבים, איזון בין צרכים של קהילות שונות וכדומה), על בסיס נתונים איכותיים ומחקריים – על מנת להציג את האפשרות לחיזוק הממשקים בין האגפים השונים של העירייה בתחומי עשייה שונים.

  המפגש הקודם, הראשון בסדרת ההכשרות, הוקדש לאתגרים של צפיפות, תכנון והתחדשות עירונית בירושלים. מפגש זה, השני בסדרה, עסק במרחבים מעורבים-משותפים בירושלים. כידוע, ירושלים היא לא רק העיר הגדולה בישראל, אלא גם העיר בה חיות מספר רב של קהילות, החולקות מרחבים עירוניים-ציבוריים (ושאינם ציבוריים) שונים. לשם המחשה, בירושלים חיים יותר יהודים-חרדים מאשר בבני-ברק, ויותר ערבים מאשר באום-אל-פאחם.

  בדומה לערים מעורבות אחרות בעולם, האתגר המרכזי הניצב היום בפני ירושלים נוגע לאיזון העדין בין ההכרה שכעיר מעורבת דורשת ירושלים חשיבה והתייחסות לצרכים הפרטיקולריים המגוונים של כל אחת ואחת מהקהילות החיות בה, לבין הצורך לייצר מרחבים ציבוריים המעודדים הכלה, אינטראקציה בין-תרבותית חיובית ושיתוף בין (ושל) קהילות אתניות ודתיות שונות. במפגש זה ביקשנו לחשוף את המשתתפים בפורום לנושא אשר לטעמנו – ובמיוחד לאור התחזיות ביחס לצפיפות הדמוגרפית העתידית – הינו קריטי בניהול מיטבי של העיר.


  היום החל בהתכנסות וארוחת בוקר שהתקיימה במינהל הקהילתי מורשה, ברחוב שבטי ישראל. לאחר ארוחת הבוקר מנכ"ל עיריית ירושלים, מר איציק לארי, נשא דברי פתיחה וניצן פייביש, מנהל התוכנית להכשרת בכירים מטעם מכון ירושלים הציג את תכנית המפגש השני.

  לאחר מכן, ד"ר מריק שטרן, עמית מחקר במכון ירושלים, הרצה בנושא "מרחבים משותפים ונקודות מפגש בירושלים". מריק הציג סקירה של התהליכים והתמורות המרכזיות במרחב העירוני בירושלים וכן את המשמעויות השונות של עירוב מרחבי הולך וגובר בין האוכלוסיות בירושלים

  לאחר ההרצאה, התקיימה שיחה עם אבי סבג, מייסד בית הספר לצילום מוסררה אודות ההיסטוריה של שכונת מוסררה, ׳הפנתרים השחורים׳ והקמתו של בית-הספר לאמנות וחברה השוכן בשכונת מגורים ומהווה מרחב מפגש משותף לקהילות שונות.

  בשלב זה, המשתתפים התחלקו לשלוש קבוצות לטובת סדנה עם מורי בית הספר לצילום מוסררה. נושא הסדנה היה "מרחבים בעדשת המצלמה" והמשתתפים בה למדו ותרגלו טכניקות צילום שונות להתבוננות על המרחב, האנשים במרחב, והקשר ביניהם – כפי שזה משתקף בעדשת המצלמה. הסדנה הסתיימה בהתכנסות באולם והצגת התוצרים של משתתפי הסדנה. 

  לאחר הפסקה שכללה ארוחת צהריים, ההכשרה המשיכה עם פאנל בנושא "מרחבים משותפים בירושלים" בהנחיית העיתונאי קובי אריאלי ובהשתתתפות –
   
  פרופ׳ ברטולד פרידלנדר, נשיא המכללה האקדמית הדסה
  פרופ׳ עופר מרין, מנכ״ל בית החולים שערי-צדק
  גב׳ דסי גורדון, יו״ר מנהל קהילתי נווה-יעקב
  אריאלה רג׳ואן, ראש מנהל תרבות, ספורט ופנאי, ומשנה למנכ״ל עיריית ירושלים
   

  משתתפי הפאנל הם דמויות מפתח ירושלמיות, מנהלים של מוסדות המהווים מרחב משותף לקהילות שונות בעיר – מוסדות להשכלה גבוהה, בתי-חולים, מגורים בשכונות מעורבות וכדומה. המשתתפים בפאנל הציגו תובנות מתוך עבודתם כמנהלים של מרחב משותף, וכן שיתפו בדילמות והאתגרים עמן הם מתמודדים, למשל בתקופות של מתיחות ביטחונית, כמנהלים של מרחב בו עובדים ומשתמשים יחידים מקהילות שונות בעלות צרכים שונים.

  לסיום יום ההכשרה, ניצן פייביש, מנהל התכנית להכשרת בכירים וחוקר בצוות חברה ואוכלוסיות במכון ירושלים, אמר דברי סיכום.


  יום זה הוא חלק מתכנית הכשרת פורום מנהלי אגפים בעיריית ירושלים אשר מטרתה הינה העמקה בסוגיות מהותיות בעיר, חיבור והיכרות עם תחומי עשייה ודעת שונים בעיר והדגמת נושאים שונים מתוך השטח, וכן קידום שיח פנימי בין האגפים, חיזוק הממשקים בין תחומי העשייה השונים בעירייה וגיבוש הנהלת העירייה לטובת מטרות משותפות.


  תמונות מהאירוע