תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    חדשות   מאמרים
חדשות
חדשות המכון
כתבו עלינו
מאמרים
ווידאו
מצגות
ניוזלטר
מאמרים
ד"ר אמנון רמון: מדוע נסגרה כנסיית הקבר ומדוע נפתחה שוב שלושה ימים לאחר מכן?
מה עומד מאחורי המשבר ביחסי ישראל וראשי הכנסיות בירושלים?
ביום ראשון ה-25 בפברואר 2018 התרחש בעיר העתיקה בירושלים אירוע היסטורי חסר תקדים. נציגי שלוש הכנסיות החשובות בארץ הקודש הודיעו על סגירת כנסיית הקבר, המקום הקדוש החשוב ביותר לכלל העולם הנוצרי.
להרחבה
ההימור המוצלח של בגין
מאמר שפרסם משה ארנס בעיתון הארץ בתאריך ה-3 בינואר 2012 תחת הכותרת: "ההימור של בגין" מעלה ארנס שתי שאלות שהועלו בעת המו"מ לשלום עם מצרים ורלוונטיות לטענתו גם להיום.
לאחר שארנס דן במחיר השלום ומכנה אותו "כחסר תקדים בתולדות היחסים הבינלאומיים" ומפרט את המחיר הוא חוזר לשאלתו הראשונה: "האם היה בגין יכול להתעקש על עסקה טובה יותר, על פשרה טריטוריאלית בסיני, בלי לוותר על הכל? או שמא הייתה פורצת אז מלחמה נוספת עם מצרים?"
להרחבה
מאמר : נוצרים בירושלים
מאמר חדש מאת ד"ר אמנון רמון מציג את ירושלים בתור העיר היחידה בעולם בה חיות זו לצד זו כ-15 קהילות נוצריות שונות ובה מתגוררים באופן קבוע אנשי כנסייה, נזירים ונציגי ארגונים נוצריים שונים מארבע כנפות תבל. ירושלים היא העיר היחידה בעולם שכמעט כל הכנסיות
והזרמים הנוצריים שואפים לתקוע בה יתד.
להרחבה
מאמר דעה חדש: כולם מדברים על צדק-איש לא מדבר על שלום
להלן מאמר קצר מאת פרופ' יעקב בר-סימן-טוב העוסק בתפיסת הציבור בישראל את המושגים "שלום" וצדק" כערכים חברתיים או פוליטיים והזיקה ביניהם.
להרחבה
מאמר דעה חדש: מחאת יולי-אוגוסט מול מחאת ספטמבר
להלן מאמר מאת פרופ יעקב בר סימן-טוב העוסק בשאלת היערכותה של ישראל לקראת ההכרזה באו"ם על מדינה פלסטינית בספטמבר ולהשפעה של אירוע צפוי זה על המחאה החברתית.
להרחבה
ניתוח השוואתי המשווה בין שלושה מסמכים של יוזמות שלום אזוריות
ניתוח השוואתי שנכתב ע"י חוקר המכון ליאור להרס המשווה בין שלושה מסמכים של יוזמות שלום אזוריות: "היוזמה הסעודית", כפי שהועלתה בקווים כלליים במאמרו של תומס פרידמן ב"ניו יורק טיימס"; "יוזמת השלום הערבית", החלטה רשמית של חברות הליגה הערבית; ומסמך "ישראל יוזמת", הצעה אזרחית לא-רשמית שהוצגה ע"י קבוצה של אנשי ציבור ישראלים. ההשוואה מתייחסת לסוגיות שונות הנידונות במסמכים וביניהם שאלת הגבולות והפליטים, הקמת מדינה פלסטינית ויישוב הסכסוך הישראלי-סורי והישראלי-לבנוני.
להרחבה
יחסי ארה"ב –ישראל: יחסים מיוחדים ומה הלאה?, מאת: פרופ' יעקב בר סימן-טוב
מאמר זה, שנכתב ע"י יו"ר המכון, פרופ' בר-סימן-טוב, לרגל ועידת הנשיא, מתאר את היחסים המיוחדים בין ארה"ב וישראל. יחסים אלו הם הנכס המדיני והביטחוני החשובים ביותר שיש למדינת ישראל בזירה הבינלאומית. היחסים, שעוצבו לאחר מלחמת ששת הימים סייעו לישראל לקדם את מטרותיה המדיניות והביטחוניות במערכת המזרח-תיכונית ובמערכת בינלאומית. לישראל יש אינטרס חיוני לא רק לשמר יחסים אלו אלא גם לקדמם ככל שניתן. חיוניותם של היחסים המיוחדים בולטת במיוחד בעידן הנוכחי בו ישראל נמצאת בבידוד בינלאומי. המשך התמיכה האמריקאית בישראל ברמות ובהיקפים בעבר נדרשים כדי להתמודד עם תהליכי הד-לגיטימציה של המדיניות הישראלית ואף של מדינת ישראל בחוגים שונים במערכת הבינלאומית. התמיכה האמריקאית בישראל ושימורם וקידומם של היחסים המיוחדים אינם בהכרח אוטומטיים והם תלויים גם במדיניות השלום הישראלית בעיקר בהקשר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני.
להרחבה
"לא סופרת" - הכירו את הבלוג החדש של החוקרת ימית נפתלי בדה מרקר
לאחרונה החלה ימית נפתלי, כלכלנית חוקרת במכון, בלוג בדה מרקר בשם "לא סופרת". הבלוג עוסק בנושאים כלכליים אקטואליים ומנתח סוגיות מורכבות באופן פשוט ובהיר לקוראים.
מאמרים שעלו עד כה בבלוג עסקו בין השאר בכדאיות של מבצע 'מחיר למשתכן': מי מרויח מזה?; השקעה בהיי טק - האם יש בה תועלת לכלכלה המקומית?; כיצד ישפיע פרויקט דירוג האשראי של בנק ישראל על אוכלוסיות חלשות? ועוד
להרחבה
להפריד הלכה מענייני המדינה?, מאת: פרופ' יצחק רייטר
על שולחן הממשלה עומד בימים אלה הצורך להחליט בעניין הצעת חוק חסינות לרבנים- אולם, לדעת המחבר הצעת החוק הנחוצה היא זו האוסרת על פרסום פסק-הלכה, דעת-תורה, פתווא, או עמדה הלכתית פרשנית של בעל סמכות דתית, שמשתמע מהם שמקורות הדת מתירים פעולות שחוקי המדינה אוסרים
להרחבה
לִבה הפועם של ירושלים, מאמר חדש מאת: ד"ר אמנון רמון
להלן מאמר מאת ד"ר אמנון רמון, המסכם את הפרק הראשון של הספר: יורדים העירה – קורותיו והתפתחותו של מרכז העיר ירושלים (2010-1860). המאמר התפרסם בכתב העת
עת-מול 217 בהוצאת יד יצחק בן-צבי.
להרחבה
 הבא 1 2 
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS