תרומות בלוג צור קשר English
מכון ירושלים ללימודי ישראל
דף הבית    פרסומים   ירושלים
פרסומים
ירושלים
סביבה וקיימות
ניהול הסכסוך
חדשנות וצמיחה
חיפוש במאמרים
ירושלים
תוצאות 1 - 10 מתוך 113 לירושלים
מבעד לתקרת זכוכית- פלסטינים וישראלים בשוק התעסוקה בירושלים
מחקר זה מנתח את דפוסי ההידוד (האינטראקציה) בין עובדים פלסטינים וישראלים המועסקים במקומות עבודה משותפים במערב ירושלים. מנתוני המחקר, המבוסס על שילוב של נתונים כמותיים ואיכותניים, עולה כי העובדים הערבים נתקלים בתקרת זכוכית קשיחה (כגון השכלה, קשיי שפה ואפליה) המקבעת את מעמדם הנחות בשוק התעסוקה

להורדה
להרחבה
על נתונייך- מצב קיים ומגמות שינוי
על נתונייך ירושלים משרטט תמונה עדכנית ותמציתית של המצב הקיים בעיר ומגמות השינוי במגוון רחב של נושאים: אוכלוסייה, תעסוקה, חינוך, בינוי, תיירות ועוד.

להורדה
להרחבה
לרכישה- ספר חדש: "תושבים, לא אזרחים"
באוגוסט 1967 התחולל אירוע היסטורי: ערביי מזרח העיר קיבלו תעודות-זהות, שהיו אמורות להיות המסמך הראשון בדרך לקבלת אזרחות ישראלית מלאה, בדומה לערבים אזרחי-ישראל לאחר מלחמת 1948. אולם משהו השתבש: ערביי מזרח-ירושלים הפכו לתושבי-קבע ולא לאזרחים. ספר חדש זה, מאת ד"ר אמנון רמון (בהשתתפות פרופ' יעל רונן) הוא פרי מחקר ראשוני ומפורט המתמקד במעמדם החברתי והמשפטי של ערביי מזרח-ירושלים וגלגוליו ב-50 השנים האחרונות.
להרחבה
חדש בערבית: الكتاب الاحصائي السنوي لاورشليم-القدس 2016
השנתון הסטטיסטי לירושלים 2016 הוא השנתון ה-30 במספר שיוצא לאור בהוצאת מכון ירושלים למחקרי מדיניות ועיריית ירושלים. השנה, לראשונה, השנתון יוצא לאור גם בשפה הערבית. الكتاب الإحصائي السنوي لأورشليم-القدس لعام 2016 هو الكتاب رقم 30 الذي يصدره معهد القدس لبحث السياسات بمشاركة بلدية اورشليم–القدس. وهذا العام يصدر الكتاب للمرة الاولى باللغة العربية ايضا. The Yearbook in Arabic.

להורדה
להרחבה
על נתונייך 2016
הפרסום ׳על נתונייך ירושלים: מצב קיים ומגמות שינוי׳ משרטט תמונה עדכנית של ירושלים במגוון רחב של נושאים ביניהם אוכלוסייה, תעסוקה, חינוך, תיירות ובינוי .הפרסום נועד להנגיש לקהל הקוראים את עיקרי הממצאים מהשנתון הסטטיסטי לירושלים באמצעות תאור מילולי קצר המלווה במפות ובגרפים

להורדה
להרחבה
סטטוס קוו בתהליכי שינוי: מאבקי שליטה בהר הבית
מחקר זה מתעד לראשונה את הסטטוס-קוו ששרר בהר הבית/אל-חרם אל-שריף מאז יוני 1967 ועד שקרס בספטמבר 1996 בעקבות פתיחת המוצא הצפוני של מנהרת החשמונאים. המחקר מציג גם את שרשרת האירועים שפקדו את מתחם אל-אקצא/הר הבית בשנים 2014 ו 2015- ואת ההבנות שהושגו בעקבותיהם בין ישראל לבין ירדן בתיווך מזכיר המדינה האמריקאי ג׳והן קרי.

להורדה
להרחבה
פמיניזם בהיכל: נשות הכותל ומאבקן בסטטוס-קוו
האם רחבת הכותל נמצאת על סף מפנה היסטורי? המחקר מציג חמש חלופות פתרון להסדרי תפילה אפשריים בכותל המערבי להם רלבנטיות נוכח ההתנגדות מצד קבוצות שונות להחלטת הממשלה בנוגע לרחבת הכותל, הקובעת שיש להקים רחבת תפילה חדשה - מעורבת ושוויונית.

להורדה
להרחבה
תיירות עירונית בירושלים
למרות חוסר היציבות הפוליטית המאפיינת את המזרח התיכון ואת ירושלים, התיירות לירושלים הלכה וגדלה בעשורים מאז שהעיר התאחדה תחת שלטון ישראל, וכיום מבקרים בה מיליוני תיירים מישראל ומחוצה לה. התיירות והצליינות הן מענפי הכלכלה הגדולים בעיר ולפי ההערכה, אחד מכל שישה תושבים מועסקים באופן ישיר או עקיף בתעשייה זו. עם זאת, לאור חשיבותה הדתית של ירושלים, ותוך השוואה לערים היסטוריות, בירות דתיות ולאומיות אחרות מסדר-גודל דומה, אין ספק שירושלים אינה ממצה כלל את פוטנציאל התיירות הגלום בה. הספר מנתח עניין זה ומציע דרכי התמודדות ופתרון.

להורדה
להרחבה
על נתוניך ירושלים- מצב קיים ומגמות שינוי
על נתוניך, מהדורת 2015, הוא פרסום המסכם את המגמות העיקריות בירושלים בנושאי אוכלוסיה, פיריון, הגירה, בניה, חינוך, תעסוקה, תיירות ועוד. בשנת 2013 מנתה ירושלים 829,900 תושבים. שיעור הריבוי הטבעי בקרב האוכלוסיה הערבית גבוה במעט מזה שבקרב האוכלוסיה היהודית. כמחצית מהעוזבים את ירושלים היגרו ליישובי המטרופולין של העיר. שיעור ההשתתפות של נשים ירושלמיות בכח העבודה גבוה מזה של הגברים הירושלמים.

להורדה
להרחבה
ישן מול חדש בירושלים
תכנית המִתאר העירונית, שהוכנה לפני מספר שנים עבור עיריית ירושלים, טרם קיבלה תוקף מחייב. בתכנית נכלל פרק שעניינו מדיניות-שימור לעיר. לדעת מתכננים ובעלי- מקצוע רבים, נדרשו בו תיקונים ושינויים מרחיקי-לכת. קבוצת אדריכלים ומתכנני-עיר הכינה בהתנדבות מסמך-עקרונות חדש שאומץ ע"י הוועדה המחוזית.

להורדה
להרחבה
 הבא 1 2 3 4 5 
חיפוש מתקדם
©כל הזכויות שמורות למכון ירושלים לחקר ישראל תנאי שימוש יעוץ על ידי InTv.co.il בניית אתרים ICS