כחודש לאחר ההחלטה להטיל סגר כללי על ישראל בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, הוחלט בעיריית ירושלים ולאחר מכן בישראל כולה להקל על בתי עסק באמצעות מתן פטור מתשלום ארנונה למשך שלושה חודשים, בין החודשים מרץ למאי בשנת 2020. הפטור ניתן לבתי-עסק בהתאם לגובה מחזור העסקאות שלהם והירידה בהכנסותיהם בהשוואה לשנת 2019. בנוסף, הוצעה הנחה משמעותית של 95% בתשלומי הארנונה לעסקים שלא הצליחו להתאושש בחודשים יוני-אוגוסט.

לפי נתוני הארנונה של עיריית ירושלים, זכו 21,900 מתוך 34,700 עסקים בירושלים (63%) לפטור מתשלום הארנונה. בהשוואה בין מזרח ומערב העיר, ניכר כי שיעור גבוה יותר של עסקים במזרח-ירושלים היו זכאים לפטור מתשלום הארנונה לעומת מערב העיר (72% במזרח-ירושלים לעומת 60% במערבה). להנחה הנוספת שהוצעה בחודשים יוני-אוגוסט זכו כ-400 בתי עסק בלבד, כ-70 מהם במזרח העיר.

בחינה של אזורי התעסוקה והמסחר המרכזיים בירושלים מורה כי במרביתם היה שיעור גבוה יחסית של בתי-עסק שזכו לפטור מתשלום הארנונה: באזור קניון מלחה זכו 87% מהעסקים לפטור, באזור התעשייה עטרות 84%, בתלפיות 80%, במע"ר מזרח 79%, בשוק מחנה יהודה 77%, במרכז העיר 76% ובהר חוצבים 73%. שיעורים נמוכים יותר נרשמו באזור המע"ר החרדי, עם 60%, ממילא עם 61%, רוממה והתחנה המרכזית עם 63% וגבעת שאול עם 69%.

מקרב העסקים הממוקמים בשכונות המגורים, חלק קטן יותר זכה לפטור, כך לדוגמה בגבעת מרדכי 21%, תלפיות-מזרח 27%, גילה 33%, והגבעה הצרפתית 37%.

אם המפה מתארת את מידת הפגיעה בעסקים, הרי שהתמונה העולה ממנה היא של פגיעה קשה ברוב אזורי המסחר בעיר. ביקור במרכז העיר, בו יש כרגע הרבה מאוד חנויות רבות סגורות, ועל רבות מהן שלטי "להשכרה", ממחיש לצערנו את התופעה כפי שהיא משתקפת בנתונים.

ראו גם סיכום שולחן עגול: השפעות הקורונה על ירושלים