הישארו מעודכנים

  סגור
  25 ינואר

  | 2023 | 08:30

  פורום הכשרת בכירי עיריית ירושלים – ירושלים של מעלה

  • למוזמנים בלבד
  • מכון ירושלים למחקרי מדיניות, רד"ק 20
  • למוזמנים בלבד
  • מכון ירושלים למחקרי מדיניות, רד"ק 20
  פורום הכשרת בכירי עיריית ירושלים – ירושלים של מעלה

  ירושלים היא העיר המורכבת ביותר בישראל. עיריית ירושלים נדרשת להתמודד עם אתגרים דמוגרפיים, כלכליים, חברתיים וחינוכיים המשתנים תדיר. מכון ירושלים למחקרי מדיניות חוקר את העיר מזה למעלה מ-40 שנה, צבר ידע וניסיון רב שסייע להעברת הכשרה מגוונת לבכירי עיריית ירושלים, שמזמינה צלילה לעומקם של האתגרים השונים.

  מטרת ההכשרה הייתה להציע לקובעי מדיניות בעירייה מספר נקודות מבט אודות העיר, כפי שאלה משתקפות בעיניהן של הקהילות השונות בעיר, אגב המחשת פרספקטיבות אלה ׳בשטח׳. בנוסף לכך, התוכנית ביקשה להציע העמקה בסוגיות מהותיות בעיר (כמו למשל תכנון, מרחבים משותפים ומעורבים, איזון בין צרכים של קהילות שונות וכדומה), על בסיס נתונים איכותיים ומחקריים – על מנת להציג את האפשרות לחיזוק הממשקים בין האגפים השונים של העירייה בתחומי עשייה שונים.

  המפגש הראשון הוקדש לאתגרים של צפיפות, תכנון והתחדשות עירונית בירושלים, המפגש השני עסק במרחבים מעורבים-משותפים בירושלים, השלישי בתקשורת ועיר ממשל, המפגש הרביעי בכלכלה ותעסוקה בירושלים. מפגש זה, החמישי בסדרת ההכשרות לבכירי העירייה, עסק בקהילות הדתיות בירושלים בירושלים ובפוטנציאל של ירושלים כעיר הקדושה לשלוש הדתות.


  את יום ההכשרה פתח הרב דוד רוזן, שפעיל בתחום היחסים הבין-דתיים, עם הרצאה בנושא הפוטנציאל של ירושלים כעיר הקדושה לשלוש הדתות תוך התייחסות להסכמי אברהם והשלכותיהם ולפועלו האישי רב בתחום היחסים הבין-דתיים. הרב רוזן כיהן כרבה הראשי של הקהילה היהודית בדרום אפריקה, ובהמשך כרבה הראשי של אירלנד. רוזן היה חבר בוועדה מטעם קונגרס הרבנים והאימאמים למען שלום וממייסדי 'שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם'. ב-2012 מונה כחבר הדירקטוריון היהודי היחיד במרכז הבין-דתי שהקים עבדאללה, מלך ערב הסעודית. כיום הוא משמש כמנהל הבינלאומי לעניינים בין-דתיים בוועד היהודי-אמריקני, כיועץ לעניינים בין-דתיים לרבנות הראשית בישראל וכחבר ועד בקרן לדו-קיום. רוזן קיבל תואר אבירות מטעם האפיפיור על תרומתו לפיוס יהודי קתולי וכן קיבל תואר מפקד ממלכת בריטניה, אליזבת השנייה. 

  לאחר ההרצאה, הגיע אלינו המתופף האגדי אהרל'ה קמינסקי להעביר סדנת תזמורת ברזילאית. בשעה אחת בלבד, הפך אהרל'ה את כל המשתתפים והמשתתפות לתזמורת אחת גדולה. אהרל'ה הדגיש כי כל ארגון הוא למעשה תזמורת ולהפך, לכל אחד יש תפקיד, ובסנכרון והרמוניה ניתן ליצור דברים מופלאים, וכך גרם לכולם.ן ללא יוצא מן הכלל לעמוד על הרגליים, לנגן, לחייך ולצחוק יחד. הפעילות הייתה מלמדת, מגבשת והסבה למשתתפים הנאה משותפת שהיוותה אבן דרך אל עבר המטרה בכללה. 

  בתום הפעילות, התקיים פאנל בנושא קהילות דתיות בירושלים, בהנחייתו של ד"ר אמנון רמון. בפאנל השתתפו – 

  • מר איציק לארי, מנכ"ל עיריית ירושלים
  • האב אלברטו פרי, מזכיר הקוסטודיה ומנהל בית הספר למוסיקה בעיר העתיקה
  • מר מוחמד מסרי, לשעבר יו"ר מינהל קהילתי בית חנינא
  • מר דניאל חסון, מנכ"ל המרכז הבין-תרבותי לירושלים

  המשתתפים סיפרו מחוויותיהם כמנהיגי קהילות דתיות שונות בעיר, ודנו יחד בתפקיד העירייה בניהול ותפעול מקומות קדושים ושיח בן-דתי בעיר. לאחר מכן הגיב לדברים מר איציק לארי, מנכ"ל העירייה.

  לקראת סוף היום, ניצן פייביש, מנהל התוכנית נשא דברי סיכום לרגל סיום תוכנית ההכשרה. מצורפות מילות התודה שנשא ניצן –

  "ראשית תודה לעיריית ירושלים ולהנהלת העירייה על ההזדמנות להוביל תוכנית כה חשובה ומשמעותית. שנית, תודה לצוות היקר מעיריית ירושלים – מיכל, מיקול וחנה – על שייעצו, הציעו, ליוו והקפידו על כל שלב בתוכנית. שלישית, תודה לצוות היקר של מכון ירושלים – נועם ורחלי, על כך שדאגו לכל פרט בכל מפגש ומפגש. תודה גם לכל המשתתפים במפגשים שלנו, מהמכון, מהעירייה, ומחוצה לה, על שהסכימו להגיע ולהופיע בפני הפורום. ואחרונים חביבים – תודה לכם חברים יקרים – על שפיניתם מזמנכם ולקחתם חלק בתוכנית. באופן אישי אני רוצה לומר תודה לד״ר דוד קורן, מנכ״ל מכון ירושלים, על שהפקיד בידי להוביל את התוכנית הזו. אני מקווה שהצלחנו לחדש לכם בחלק מהדברים, או להאיר על נקודות מסוימות, ובמה שלא – אני מקווה שלפחות נהניתם מהחוויה."


  יום זה הוא חלק מתכנית הכשרת פורום מנהלי אגפים בעיריית ירושלים אשר מטרתה הינה העמקה בסוגיות מהותיות בעיר, חיבור והיכרות עם תחומי עשייה ודעת שונים בעיר והדגמת נושאים שונים מתוך השטח, וכן קידום שיח פנימי בין האגפים, חיזוק הממשקים בין תחומי העשייה השונים בעירייה וגיבוש הנהלת העירייה לטובת מטרות משותפות.


  תמונות מהאירוע