הישארו מעודכנים

  סגור

  מיפוי השכונות הערביות במזרח ירושלים

  מצבן הכלכלי-חברתי-פוליטי של השכונות הערביות במזרח ירושלים

  2014 - 2019
  |
  סוג מחקר: מחקרי נתונים

  השכונות הערביות במזרח ירושלים הן במידה רבה 'ארץ לא נודעת' עבור הציבור הרחב וגם עבור הרשויות השלטוניות. זאת למרות העובדה שהרשויות העירוניות והממשלתיות נדרשות לגבש מדיניות ולדאוג למרקם ולאיכות החיים של התושבים בשכונות אלו.

  מכון ירושלים יזם פרויקט מחקרי רב-שנתי בנושא השכונות הערביות במזרח ירושלים, שמטרתו העלאת המודעות למצבן הכלכלי-חברתי-פוליטי ועידוד הרשויות לנקוט בפעולה משמעותית לשיפור מצבן. על מנת לבצע זאת, במסגרת הפרויקט ממפים חוקרי המכון את השכונות הערביות בעיר, כאשר בתום תהליך המיפוי של כל שכונה מתפרסם דו"ח מסכם, המהווה מסמך מדיניות, ומכיל מידע, נתונים והמלצות בנושאים תכנוניים, תשתיתיים, חברתיים, כלכליים ועוד. החוברות הן מקור מידע עיקרי וחשוב עבור בעלי עניין שונים.


  עיינו בתצוגת הנתונים האינטראקטיבית

  כותבי הדוחות הם מומחים בתחומם, אשר משלבים בין מחקר איכותני לכמותני. שיטות המחקר כוללות עבודת שדה וראיונות עומק עם תושבי השכונה, קיום שולחנות עגולים רבי משתתפים ובעלי עניין שונים לצד שימוש במאגרי מידע קיימים ברשויות הממשל, במכוני מחקר ובחברות המספקות שירותים ציבוריים.

  לקובץ מפת השכונות במזרח ירושלים

   

  פרסומים
  לכל הפרסומים

  השכונות הערביות במזרח ירושלים: העיר העתיקה

  פרסום מס' 542

  2021 | מחברים: ישראל (לוליק) קמחי...

  המחקר סוקר את תמונת המצב בעיר העתיקה בירושלים, על ארבעת רבעיה (מוסלמי, נוצרי, יהודי וארמני), ומציג שורה של המלצות מדיניות.  שטחה של העיר העתיקה הוא 870 דונם, פחות מקמ"ר אחד. בעיר מתגורר...

  השכונות הערביות במזרח ירושלים: סילואן

  פרסום מס' 528

  2020 | מחברים: אחמד אסמר...

  אודות שכונת סילואן מיקום גיאוגרפי שכונת סילואן (סילוואן) ממוקמת מדרום למתחם הר הבית ומתגוררים בה כעשרים אלף תושבים, מתוכם כ-500 יהודים. השכונה היא חלק מהאגן ההיסטורי של העיר העתיקה בירושלים ...

  השכונות הערביות במזרח ירושלים: שועפאט

  פרסום מס' 518

  2020 | מחברים: אחמד אסמר...

  השכונות הערביות במזרח ירושלים: מחנה פליטים שועפאט

  פרסום מס' 497

  2019 | מחברים: מוראד נתשה...

  שותפים