הישארו מעודכנים

  סגור

  מרחבים משותפים בירושלים

  כיצד למנף את השימוש במרחב הציבורי בירושלים

  2016 - היום
  |
  סוג מחקר: פורומים והכשרות

  ההכרה בירושלים כעיר מעורבת דורשת חשיבה והתייחסות לצרכים המגוונים והשונים של כל קבוצת אוכלוסיה אך דורשת גם חשיבה על המרחבים המשותפים. מרחבים משותפים הם אלו בהם קבוצות האוכלוסייה נפגשות באופן אורגני. בעיר מעורבת, יש להבין כיצד האוכלוסיות ישתמשו יחדיו במרחב הציבורי באופן חיובי.

  מטרת הפרויקט הנה לייצר חשיבה עירונית רוחבית בכל הנוגע לאינטראקציה בין האוכלוסיות בחיי היום-יום. יש צורך לאסוף מידע באופן עקבי על הפוטנציאל והסכנות הגלומים במרחבים משותפים שונים בעיר, ובמקביל לפתח תכנון מתארי ופיזי למרחבי שיתוף, אשר ישפרו את הסיכוי למפגש לא אלים ואף חיובי בין האוכלוסיות.

  הסדנה למרחבים משותפים מבקשת להסתכל על העיר ירושלים כמעבדה חברתית, בה חיות זו לצד זו קהילות שונות שלהן נקודות מפגש ונקודות חיכוך. בסדנה אנו דנים בתיאוריות של קונפליקט וכן בתיאוריות של מפגש ומגע, אנו לומדים על ההיבטים הפסיכולוגיים של קונפליקטים חברתיים, על זהות חברתית, על אינטראקציות חברתיות ועל דפוסי דיאלוג.


  הסדנה נוצרה בכדי לפתח ידע ויכולות בניהול ותפעול מרחבי מפגש בקרב אנשי מקצוע מעיריית ירושלים העוסקים בעבודה קהילתית וכן בתכנון עירוני בעיר, תוך התכוונות לעשייה קהילתית בנושא. בסדנה אנו מבקשים להפוך את התיאוריה לפרקטיקה, אותה ניתן ליישם בעיר מעורבת ומקוטבת כמו ירושלים, ולכן עסוקים בשאלה כיצד יוצרים מרחב מכיל ונגיש לאוכלוסיות מגוונות, איך פועלים לפיתוח קהילתי בעולם גלובלי העובר תהליכי עיור מואצים וכיצד בונים אמון בין התושב לממסד.

  להרחבה
  פרסומים
  לכל הפרסומים

  מדד השכנוּת – יחסים בין קבוצות בירושלים: קיץ 2023

  פרסום מס' 613

  2024 | מחברים: ד"ר מריק שטרן, ניצן פייביש...

  מדד היחסים בין הקבוצות בירושלים נבנה במטרה לאפשר מעקב רב־שנתי אחר השינויים והתהליכים המתרחשים במרקם היחסים בין הקבוצות בעיר. אלו כוללים היבטים מעשיים, כגון ביקור של תושבים באזורים המזוהים עם...

  מרחב משותף בעיר מעורבת: מודל ניתוח ופעולה

  פרסום מס' 597

  2023 | מחברים: ד"ר מריק שטרן, ניצן פייביש...

  בניית חיים משותפים בישראל היא משימה המתבצעת במרחב לא-נודע ובתנאים מאתגרים במיוחד. הימשכות הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מאבקי הדת והמדינה, ריבוי השסעים הפנים-ישראליים, אי-השוויון המבני, השיטה הפול...

  מרחבים משותפים בשכונות ירושלים: האתגר והתקווה

  פרסום מס' 562

  2021 | מחברים: תהילה ביגמן...

  שומרים מרחק? מגפת הקורונה והיחסים בין הקבוצות בירושלים

  פרסום מס' 554

  2021 | מחברים: ד"ר מריק שטרן, חני וייזר...

  פיתוח מרחבים משותפים באזורי תפר בעיר ירושלים

  פרסום מס' 513

  2019 | מחברים: סדנת מרחבים משותפים...

  שותפים